Burgundia

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Burgundii Hotele w Burgundii

Co warto zobaczyć w Burgundii?

Burgundia to jeden z najpiękniejszych francuskich regionów, który obecnie słynie na całym świecie ze swoich wybornych win. Ta kraina historyczna i jednocześnie region administracyjny swoją nazwę zawdzięcza plemieniu Burgundów, którzy dawniej zamieszkiwali te tereny. Burgundia leży pomiędzy regionami Centre, Szampania-Ardeny, Île-de-France, Franche-Comté, Rodan-Alpy oraz Owernia.

Burgundowie, od których pochodzi nazwa regionu byli jednym z plemion, które przyczyniło się do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Przybyli oni na te tereny ze wschodu. Różne źródła wskazują na wyspę Bornholm, dorzecze Odry lub okolice Nysy Łużyckiej. Pierwsza wzmianka o królestwie Burgundczyków pojawia się w V wieku, kiedy to cesarz Konstancjusz potwierdził nabycie przez nich prawa do części Galii znajdującej się w dorzeczu Renu. Jako, że Burgundczycy zamieszkali na granicy cesarstwa mieli oni bronić jego granic położonych na Renie. Wydarzenia, jakie miały miejsce tutaj w latach 428/429 i później 436/437 stały się podstawą do powstania legendy o Nibelungach.

Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego ludy sfederowane zaczęły walczyć o utrzymanie niezależnych królestw. Największe zagrożenie dla Burgundów stanowili mieszkający na północy Frankowie. Po burzliwych wydarzeniach utworzono Księstwo Burgundii, w skład którego do 1477 r. wchodziły ziemie dzisiejszej Belgii, Holandii oraz Luksemburga, Alzacji czy też Artois i Pikardii oraz Burgundii. Później Burgundia stała się częścią Austrii na mocy małżeństwa zawartego przez Marię Burgundzką z Maksymilianem I Habsburgiem.

Dzisiejsza Burgundia, czyli region administracyjny Francji odpowiada jednej z prowincji sprzed rewolucji francuskiej i tyczy się terenów, które pierwotnie zajmowali Burgundczycy. Jest znacznie mniejsza od krainy, jaką znamy z XV wiecznych przekazów, kiedy to nastąpił największy rozkwit Księstwa Burgundzkiego.

Obecnie Burgundia przyciąga wielu turystów z uwagi na swoją kulturę, atmosferę oraz wyśmienitą kuchnię, która posiada wyjątkowy smak okraszony wybornym winem oraz wyjątkową dijońską musztardą.

Zgłoś błąd

Mapa Burgundii

Burgundia - galeria zdjęć

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika