Dolna Normandia

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Dolnej Normandii Hotele w Dolnej Normandii

Co warto zobaczyć w Dolnej Normandii?

Dolna Normandia to region administracyjny znajdujący się w północnej części Francji, obejmujący zachodnią stronę Normandii. Sąsiaduje z takimi rejonami, jak: Górna Normandia, Region Centralny, Kraj Loary czy Bretania. Oficjalnie dzieli się na trzy departamenty: Calvados, Manche oraz Orne. Stolicą Dolnej Normandii jest Caen. To właśnie obszar Dolnej Normandii na stałe zapisał się na kartkach historii, ponieważ przeprowadzone na tym rejonie operacje wojskowe odegrały niezwykle ważną rolę podczas II wojny światowej.
Atrakcją turystyczną, jaką przygotowała Dolna Normandia dla osób odwiedzających ten region jest wyspa Mont Saint Michel. Jej cechą charakterystyczną jest znajdujące się na samym wzgórzu opactwo Benedyktynów, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa. To tutaj wierni z całego świata przybywają podczas wspólnych pielgrzymek. Jak głosi legenda, jednemu z biskupów miał ukazać się archanioł Michał, który rozkazał zbudować kaplicę. Później w jej miejscu powstał kościół Notre-Dame-sons-Terre. Powszechnie mówi się, że to właśnie dzięki opiece archanioła Michała Anglikom nie udało się podbić tej twierdzy podczas trwania wojny stuletniej.
Z kolei będąc w Caen koniecznie należy zwiedzić Zamek Wilhelma Zdobywcy, który zlokalizowany w centralnej części miasta przykuwa wzrok swoim wyglądem. Spacer po terenie zamku przyniesie wiele atrakcji – będzie można zwiedzić dwa muzea: Normandii oraz Sztuk Pięknych, zobaczyć pozostałości trzynastu wież, aby z tej perspektywy dostrzec prawdziwe piękno kościołów Caen, których to w tym miejscu nie brakuje. Dodatkową atrakcją jest pomnik XX-wiecznej historii, czyli Memorial de Caen. A gdy ogrom atrakcji zacznie być przytłaczający, wówczas warto udać się do ogrodu botanicznego na Wzgórzu Ptaków.
Największymi miastami Dolnej Normandii są: Alencon, Avranches, Argentan, Coutances, Lisieux, Mortagne – au – Perche, Saint- Lo, Vire.

Zgłoś błąd

Mapa Dolnej Normandii

Dolna Normandia - galeria zdjęć

Francja w pigułce

Flaga Francji
Oficjalna nazwa Republika Francuska (fr. France, République française)
Stolica
Paryż
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
65 350 000
Powierzchnia
643 801m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika