Hesja

Niemcy w pigułce

Flaga Niemiec
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81 859 000
Powierzchnia
357 123m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Hesji Hotele w Hesja

Co warto zobaczyć w Hesja?

Hesja to jeden z niemieckich krajów związkowych ze stolicą w mieście Wiesbaden. W kraju tym jest bardzo zróżnicowana rzeźba terenu – w okolicy Taunus, Vogelsberg i Wiesterwalt są tereny górzyste, zaś Ren, Men, Neckar, Wezera to doliny. Są tu także obszary równinne w regionie Ren-Men i Wetterau.

Hesja, jako kraj związkowy jest stosunkowo nowym tworem administracyjnym – została utworzona pod okupacją amerykańską po wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Jednakże historia tych terenów jako części Niemiec sięga XIII wieku, kiedy to Hesja stanowiła część Turyngii. Jako osobne państwo postała w 1264 r. Było to bezpośrednim skutkiem wojny o sukcesję tronu Turyngii. Lata świetności Hesji jako osobnego królestwa przypadają na XVI w. kiedy panował tutaj Filip Wielkoduszny. Po jego śmierci kraj został podzielony na cztery części, z których każda przypadła w udziale jednemu z synów króla (były to kraje Hesja-Kessel, Hesja-Rheinfels, Hesja-Marburg i Hesja-Darmstadt). Wszystkie weszły w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1806 r. państewka, które przetrwały zawieruchę dziejów (Hesja-Darmstadt i Hesja-Kassel) zjednoczyły się i zostało utworzone Wielkie Księstwo Hesji. To właśnie w tym regionie podczas rewolucji przemysłowej bardzo prężnie zaczął się tu rozwijać przemysł ciężki. Powstała tu między innymi fabryka Opla, która początkowo zajmowała się produkcją maszyn do szycia i rowerów, dopiero później zaczęto tu produkować samochody. Później Wielkie Księstwo Hesji stało się częścią Związku Północnoniemieckiego. Podczas I wojny światowej utworzono na terenie dzisiejszej Hesji Ludową Republikę Hesji.

Z kolei Kassel stało się częścią Królestwa Westfalii, którego zarządcą był Hieronim – brat Napoleona. Po 1813 r., Hesja-Kassel została odtworzona. Po 1866 r. wraz z Nassau oraz Frankfurtem nad Menem stanowiła część prowincji pruskiej – Hesji-Nassau. Po II wojnie światowej z większości ziem, które tworzyły Wielkie Księstwo Hesji utworzono nowy kraj związkowy Hesja.

Hesja, a w szczególności jej południowa część jest najbardziej uprzemysłowionym regionem w całych Niemczech. Swoje siedziby mają tu wielkie koncerny farmaceutyczne, przemysłu maszynowego oraz przedsiębiorstwa usługowe.

Hesja oferuje wiele ciekawych miejsc – malownicze szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Z wizyty tutaj będą zadowoleni także miłośnicy zwiedzania interesujących miejsc, gdyż na terenie Hesji jest wiele zabytków architektonicznych świadczących o bogatej historii tego regionu. Hesja to region, w którym każdy znajdzie coś co go zachwyci.

Zgłoś błąd

Mapa Hesji

Miasta w Hesja

Atrakcje turystyczne i zabytki w Hesja

Muzeum Goethego

Budynek to wierna rekonstrukcja domu, w którym wychował się...
Muzeum Goethego

Hesja - galeria zdjęć

Niemcy w pigułce

Flaga Niemiec
Oficjalna nazwa Republika Federalna Niemiec (niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD)
Stolica
Berlin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niemiecki
Liczba ludności
81 859 000
Powierzchnia
357 123m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika federalna