Krym

Ukraina w pigułce

Flaga Ukrainy
Oficjalna nazwa (Україна)
Stolica
Kijów
Waluta
1 hrywna = 100 kopiejek (UAH)
Język
urzedowy: ukraiński, używany: ukraiński, rosyjski oraz lokalnie krymskotatarski na Krymie, węgierski w obwodzie zakarpackim i rumuński w obwodzie czerniowieckim
Liczba ludności
45 573 607
Powierzchnia
603 700m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika prezydencko-parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Krymu Hotele w Krymie

Co warto zobaczyć w Krymie?

Półwysep Krym, nazywany czasem także Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem należy do ukraińskich pereł, zarówno pod względem krajobrazowym jak i kulturowym. Ten skrawek ziemi, oddzielony od stałego lądu Przesmykiem Perekopskim ma także ogromne znaczenie strategiczne. Zamyka bowiem z jednej strony wyjście z Morza Azowskiego na Morze Czarne. Jeśli dodamy do tego fakt, że w tym momencie po drugiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej znajduje się już Rosja, to otrzymamy jedną ze składowych odpowiedzi o wagę tego miejsca dla obydwu krajów.
Abstrahując jednak od sytuacji politycznej regionu, która obecnie uniemożliwia bezpieczne podróże w tym kierunku warto wiedzieć, że jeszcze kilka miesięcy temu było to jedno z głównych centrów turystycznych Ukrainy. Przepiękne górskie widoki, błękitne morze, czyste plaże oraz ciekawe zabytki świadczące o bogatej historii przyciągały tu zarówno szukających możliwości wypoczynku na plaży jak i wielbicieli aktywnej turystyki trekkingowej czy wspinaczkowej.
Południową część Krymu zajmują góry. To najbardziej malownicza część całego półwyspu. Składa się z 3 pasm ciągnących się na długości około 160 kilometrów i mających 60 kilometrów szerokości. Tworzą ją głównie skały wapienne i łupki, które ukształtowały się tu w formy przypominające olbrzymie stoły, nazywane z tureckiego jajła. Te wierzchowiny rozdzielone są głębokimi kanionami. Choć krymskie góry nie osiągają wysokości większych niż 1600 metrów nad poziomem morza, to z powodu swojego położenia blisko wybrzeża wydają się znacznie wyższe. Wysokości względne są tu stosunkowo duże, a wrażenie wzmacniają strome ściany skalne oraz niemal pionowe zbocza. W rejonie tym znajduje się kilka cennych obiektów przyrodniczych, jak na przykład Wielki Kanion czy Biała Skała. Natomiast dziełem rąk ludzkich są skalne twierdze i monastyry, które składają się z grot i tuneli wydrążonych w górach.
Niemniej malownicze od gór jest krymskie wybrzeże. Tutejsze kurorty słyną z czystych plaż, a ponad nimi wznoszą się strome skały, które sprawiają, ze sceneria jest tu niezmiernie widowiskowa. Wśród zieleni ukryte są liczne stare wille uzdrowiskowe oraz nowoczesne pensjonaty i ośrodki wczasowe. Niemal wszystkie miejscowości wybrzeża poszczycić się mogą cennymi zabytkami. Najbardziej znanym jest tak zwane Jaskółcze Gniazdo na Przylądku Aj- Todor koło Gaspry. Ten neogotycki zameczek zbudowany na początku XX wieku znają polscy widzowie, którzy oglądali Podróże Pana Kleksa.
Ogromnym bogactwem Krymu jest jego historia i kultura. Do połowy XIX wieku zdecydowaną większość ludności stanowili tu Tatarzy. Jednak na skutek wojny krymskiej i późniejszych represji zaczęli oni stopniowo opuszczać te tereny. Część uciekała ratując życie, innych do wyjazdu zmuszano. Nowe siedziby znaleźli głównie w Turcji. Ostatnim etapem „oczyszczania” Krymu z tatarów był 1944 rok, kiedy Stalin uznał ich za kolaborantów i nakazał przesiedlić do Azji Środkowej. Po 1990 roku część powróciła, ale wciąż napotyka na problemy administracyjne związane z budową domów czy zatrudnieniem. Pomimo tych szykan na Krymie znaleźć wciąż można wspaniałe przykłady dawnej świetności tatarskiego chanatu. Pałac Chanów w Bakczysaraju, liczne meczety czy prawdziwy żywy skansen jakim jest Stary Krym to tylko wybrane przykłady jakże bogatej architektury, sztuki i kultury tamtych czasów. Stanowią dziś one chętnie odwiedzane centra turystyczne.
Podróżując po Krymie nie można zapominać o tutejszej kuchni, w której mieszają się wpływy rosyjskie, turecki i bliskowschodnie. Półwysep jest także głównym rejonem winiarskim Ukrainy. W piwnicach Massandry czy Słonecznej Doliny dojrzewają cenione na całym świecie wina o słodkim, aksamitnym smaku. Nie można ich nie skosztować podróżując po tym magicznym półwyspie.
Obecna sytuacja polityczna Krymu jest niezwykle skomplikowana i delikatna. Niezależnie od tego jak się ona rozwinie można uznać, że w bieżącym roku ruch turystyczny w tym wspaniałym regionie ulegnie zamarciu. Oby na krótko, bo ten półwysep rozmaitości zasługuje na dogłębne poznanie.

Zgłoś błąd

Mapa Krymu

Miasta w Krymie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Krymie

Czufut-Kale

Czufut-Kale to najsłynniejsze, największe i najpopularniejsze skalne miasto na...
Czufut-Kale

Krym - galeria zdjęć

Ukraina w pigułce

Flaga Ukrainy
Oficjalna nazwa (Україна)
Stolica
Kijów
Waluta
1 hrywna = 100 kopiejek (UAH)
Język
urzedowy: ukraiński, używany: ukraiński, rosyjski oraz lokalnie krymskotatarski na Krymie, węgierski w obwodzie zakarpackim i rumuński w obwodzie czerniowieckim
Liczba ludności
45 573 607
Powierzchnia
603 700m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika prezydencko-parlamentarna