Południowa Islandia

Islandia w pigułce

Flaga Islandii
Oficjalna nazwa Republika Islandii (Lýðveldið Ísland)
Stolica
Reykjavík
Waluta
korona islandzka (ISK)
Język
islandzki
Liczba ludności
320 060
Powierzchnia
103 125m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
demokracja
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Południowej Islandii Hotele w Południowej Islandii

Co warto zobaczyć w Południowej Islandii?

Południowa Islandia to region rozciągający się wzdłuż pociętego zatokami, malowniczego wybrzeża na południu Wyspy. Jest obok stolicy kraju Reykjaviku oraz Półwyspu Reykjanes najczęściej odwiedzaną częścią Islandii. Na jego terenie znajdują się potężne klify, lodowcowe zatoki, gejzery, gorące źródła oraz wspaniałe krajobrazy, które przyprawiają o zawrót głowy.

Najczęściej odwiedzaną przez turystów trasą Południowej Islandii jest Golden Circle czyli Złoty Krąg. Obejmuje on cztery największe atrakcje turystyczne regionu czyli Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), Wodospad Gullfoss i obszar geotermalny Geysir. Jest to trasa, którą można latem przejechać z Reykjaviku w 1 dzień i z tego względu jest ona bardzo popularna wśród osób, które przyjeżdżają na wyspę na krótki okres czasu.

Oprócz Złotego Kręgu wśród atrakcji Południowej Islandii jest też ogromny Park Narodowy Vatnajökull obejmujący największy islandzki lodowiec oraz niezwykłą Lagunę Lodowcową Jökulsárlón, po której pływają odłamki lodowca o błękitnym kolorze.

Południowa Islandia to także małe rybackie wioski położone na morskim wybrzeżu, olbrzymie klify i wąskie zatoki wcinające się w ląd. Jest tu także słynna Dolina Pary Reykjadalur, przez którą płynie gorąca rzeka z wodą geotermalną. Jest to popularne wśród turystów miejsce do kąpieli.

Zimą południowa część wsypy jest najłatwiej dostępna i w związku z tym można tu uprawiać turystykę narciarską, jeździć skuterami śnieżnymi i odbywać wycieczki na rakietach śnieżnych. Jest to także doskonałe miejsce do oglądania zorzy polarnej. Należy pamiętać, że na obszarze tym, podobnie jak i w całej Islandii przez kilka miesięcy panuje noc polarna i słońce pojawia się jedynie na 3-4 godziny w ciągu dnia.

Zgłoś błąd

Mapa Południowej Islandii

Miasta w Południowej Islandii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Południowej Islandii

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Południowa Islandia

Południowa Islandia - galeria zdjęć

Islandia w pigułce

Flaga Islandii
Oficjalna nazwa Republika Islandii (Lýðveldið Ísland)
Stolica
Reykjavík
Waluta
korona islandzka (ISK)
Język
islandzki
Liczba ludności
320 060
Powierzchnia
103 125m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
demokracja