Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Islandii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Islandia położona jest w Europie Północnej, na wyspie o tej samej nazwie oraz kilku mniejszych wyspach, m. in. na archipelagu Vestmannaeyjar. Od położonej na zachód Grenlandii Islandię oddziela Cieśnina Duńska. Kraj zajmuje ponad 103 tys. km². Stolicą Islandii jest Reykjavik. Do innych dużych miast tego kraju należą m. in.: Kópavogur, Akureyri, Garðabær, Keflavík, Selfoss i Akranes. Religią państwową jest luteranizm, którego wyznawcami jest ponad 80% Islandczyków. Katolicy stanowią około 2,4%.
Islandia jest jednym z najpóźniej zasiedlonych terenów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się tu w roku 874 – byli to norwescy wikingowie, a także celtyccy osadnicy. Kraj był niezależny przez 300 lat, do czasu gdy w XIII wieku popadł w zależność norweską, a następnie duńską. Islandia odzyskała niepodległość w 1918 roku, jednak tytularną głową państwa był król duński. W 1944 roku Islandia ogłosiła się republiką.
Najbardziej znani islandzcy artyści to Björk, zespół Sigur Rós, pisarz Gunnar Gunnarsson i reżyser Fridrik Thor Fridriksson.
Islandia nazywana jest „krajem lodu i ognia”. Duża część wyspy pokryta jest wiecznym lodem, około 11% powierzchni zajmują lodowce. Największe z nich to Vatnajökull, Langjökull, Hofsjökull, Mýrdalsjökull oraz Drangajökull. Na wyspie występują także liczne wulkany (w tym wiele czynnych). Do najważniejszych należą: Hekla, kratery Eldgjá i Laki, Hvannadalshnúkur, Eyjafjallajökull, Surtsey oraz Eldfell. Poza wulkanami na obszarze Islandii występują także liczne gorące źródła i gejzery. Często energia geotermalna wykorzystywana jest do ogrzewania mieszkań. Na wyspie panuje klimat morski z dużą ilością opadów. Szczególnie na południowym i zachodnim wybrzeżu klimat jest stosunkowo ciepły. Latem dni są długie i jasne, przez światło słoneczne odbijające się od wiecznych śniegów. Zimą można obserwować zorze polarne.
Islandia jest krajem atrakcyjnym przede wszystkim dla osób, które kochają kontakt z przyrodą. Nie ma tu dużych miast ani typowych miejskich atrakcji. Największym ich skupiskiem jest stołeczny Reykjavik, który ma swój niepowtarzalny urok. Najwięcej turystów odwiedza łatwo dostępne zarówno latem, jak i zimą południe kraju, gdzie znajduje się popularna trasa turystyczna Golden Circle – Złoty Krąg. Można na niej oglądać wodospady, źródła geotermalne, gejzery oraz piękne wybrzeże. Bardzo popularny jest też Półwysep Reykjanes z najsłynniejszym kąpieliskiem termalnym Błękitna Laguna. Bardziej dzikie i wciąż odkrywane przez turystów są pozostałe części kraju. Trzeba jednak pamiętać, że wiele miejsc dostępnych jest jedynie latem, a dojazd wymaga wypożyczenia samochodu 4×4 lub dołączenia do zorganizowanego wyjazdu. W zamian otrzymuje się cudowne widoki na klifowe wybrzeża, fiordy, niezwykłe pola lawowe i wypełnione jeziorami kratery, lodowce, potężne wodospady i obszary wulkaniczne. Każda część Islandii ma swoją specyfikę, ale łączy je jedno, wciąż nieujarzmione przez człowieka tchnienie Północy.