Akureyri

Akureyri w pigułce

Kraj
Islandia
Liczba ludności
18 542
Powierzchnia
132 km2
Nr. kierunkowy
+354 460
Współrzędne
N:65.41
E:-18.06
Herb
Herb Akureyri

Co warto zobaczyć w Akureyri?

Akureyri jest drugim pod względem ilości mieszkańców miastem Islandii i jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu rybnego w kraju. Znajduje się tu jeden z dwóch islandzkich uniwersytetów oraz najdalej na północ położony ogród botaniczny na świecie.

Miasto zostało założone w połowie XIX w. i z tego okresu pochodzi jego najstarsza zabudowa. Składają się na nią drewniane domy, niektóre przypominające wille oraz dwa kościoły z połowy XIX w i 1912 r. Stara część miasta jest bardzo zielona i jak na islandzkie warunki rośnie tu dużo drzew.

Dzięki łagodnemu klimatowi, który pozwala na obecność dużej ilości drzew w mieści w Akureyri działa najdalej na północ położony ogród botaniczny świata. Rosną w nim rośliny m.in. z Nowej Zelandii, Hiszpanii czy Tanzanii.

Akurayri jest ważnym centrum kulturalnym północnej części Islandii. Oprócz uniwersytetu działa tu także Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Folkloru oraz Galeria Sztuki. Dla Islandczyków ważnym miejscem jest Muzeum biograficzne Mattiasa Johumssona, autora słów hymnu narodowego Islandii.

Zgłoś błąd

W okolicy Akureyri

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Akureyri

Miasta w pobliżu Akureyri

Akureyri - galeria zdjęć

Akureyri w pigułce

Kraj
Islandia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
18 542
Powierzchnia
132 km2
Nr. kierunkowy
+354 460
Współrzędne
N:65.41
E:-18.06

Akureyri - więcej informacji