Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Wrocław w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
631377
Powierzchnia
293 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 71
Współrzędne
N:51.11
E:17.022222
Herb
Herb Wrocławia

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - opis atrakcji

Najbardziej znanym i najcenniejszym kościołem Wrocławia jest stojąca na Ostrowie Tumskim Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Gotycka budowla z dobudowanymi późniejszymi kaplicami pochodzi z XIII w. i stoi na miejscu wcześniejszych świątyń. Pierwszą katedrę we Wrocławiu wzniesiono tuż po zjeździe gnieźnieńskim i ustanowieniu biskupstwa. Obecna stoi na romańskich fundamentach i kryptach tak zwanej katedry walterowskiej z XII w.

Dzisiejszy wygląd katedra zawdzięcza wielokrotnym przebudowom oraz odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej. Ostatnie zmiany w postaci iglic nasadzonych na gotyckie wieże wprowadzono na przełomie XX i XXI w.

Katedra jest budowlą gotycką, trójnawową bazyliką z ambitem oraz dwiema wieżami w fasadzie. Do korpusu głównego przylegają liczne kaplice, gotyckie i barokowe. Najważniejszymi z nich są kaplica św. Elżbiety uchodząca za jedną z najwspanialszych w Polsce kaplic barokowych oraz Kaplica Elektorska. Obydwie zachowały się w stanie oryginalnym i cudem ocalały ze zniszczeń II wojny światowej.

Wnętrze katedry jest w zdecydowanej większość odtworzone. Podczas walk o Wrocław w 1945 r. zniszczone było 70% budowli. Jego wyposażenie pochodzi z innych wrocławskich kościołów, a organy przeniesiono z Hali Stulecia. Atrakcją świątyni jest taras widokowy na jednej z wież, na który można się dostać windą. Podziwianie Ostrowa Tumskiego, Odry oraz Starego Miasta z wysokości 97 metrów to niezapomniane przeżycie.

Zgłoś błąd

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - galeria zdjęć

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu na mapie

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Warto wiedzieć

Więcej informacji