Długi Targ w Gdańsku

Gdańsk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
460517
Powierzchnia
261,96 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.366667
E:18.633333
Herb
Herb Gdańska

Długi Targ w Gdańsku - opis atrakcji

Długi Targ to reprezentacyjny, zamknięty dla ruchu kołowego plac Gdańska, który wraz z będącą jego przedłużeniem ulicą Długą tworzy tak zwaną Drogę Królewską. Pełni rolę rynku miejskiego i od czasów średniowiecza był miejscem, gdzie odbywały się główne wydarzenia.

Wytyczenie Długiego Targu związane jest z lokacją Gdańska na prawie lubeckim. Podobnie jak miasta niemieckie położona na południowych brzegach Bałtyku, Gdańsk nie miał kwadratowego placu miejskiego. Zastąpiono go placem o wydłużonym kształcie, podobnym do rozszerzonej ulicy. Od początku było to miejsce, gdzie swoje domy budowali najzamożniejsi kupcy, patrycjusze i przedstawiciele elity. Domy wyposażone były w przedproża, parterowe tarasy poprzedzające wejścia, które jednak zostały rozebrane w XIX w.

Najważniejszymi zachowanymi do dziś budowlami w obrębie Długiego Targu są Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna i Zielona Brama. Uzupełniają je liczne kamienice mieszczańskie, często o ozdobnych fasadach, spośród których manierystycznymi zdobieniami wyróżnia się Złota Kamienica.

Długi Targ to dziś przede wszystkim deptak z dziesiątkami restauracji, kawiarń i sklepów z pamiątkami. W sierpniu pojawiają się tu stragany Jarmarku św. Dominika, zaś zimą odbywa się Święto Bożego Narodzenia.

Zgłoś błąd

Długi Targ w Gdańsku - galeria zdjęć

Długi Targ w Gdańsku na mapie

Długi Targ w Gdańsku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Długi Targ w Gdańsku

Miasta w pobliżu Długi Targ w Gdańsku

Regiony w pobliżu Długi Targ w Gdańsku

Więcej informacji