Długi Targ w Gdańsku - opis atrakcji
Długi Targ to reprezentacyjny, zamknięty dla ruchu kołowego plac Gdańska, który wraz z będącą jego przedłużeniem ulicą Długą tworzy tak zwaną Drogę Królewską. Pełni rolę rynku miejskiego i od czasów średniowiecza był miejscem, gdzie odbywały się główne wydarzenia.
Wytyczenie Długiego Targu związane jest z lokacją Gdańska na prawie lubeckim. Podobnie jak miasta niemieckie położona na południowych brzegach Bałtyku, Gdańsk nie miał kwadratowego placu miejskiego. Zastąpiono go placem o wydłużonym kształcie, podobnym do rozszerzonej ulicy. Od początku było to miejsce, gdzie swoje domy budowali najzamożniejsi kupcy, patrycjusze i przedstawiciele elity. Domy wyposażone były w przedproża, parterowe tarasy poprzedzające wejścia, które jednak zostały rozebrane w XIX w.
Najważniejszymi zachowanymi do dziś budowlami w obrębie Długiego Targu są Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna i Zielona Brama. Uzupełniają je liczne kamienice mieszczańskie, często o ozdobnych fasadach, spośród których manierystycznymi zdobieniami wyróżnia się Złota Kamienica.
Długi Targ to dziś przede wszystkim deptak z dziesiątkami restauracji, kawiarń i sklepów z pamiątkami. W sierpniu pojawiają się tu stragany Jarmarku św. Dominika, zaś zimą odbywa się Święto Bożego Narodzenia.