Jurata

Jurata w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
512
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)58
Współrzędne
N:54.4105
E:18.4254

Co warto zobaczyć w Juracie?

Jurata jest niewielką, ale bardzo znaną miejscowością wypoczynkową na Mierzei Helskiej. Od stycznia 2017 jest osobną miejscowością, a wcześniej wchodziła w skład Jastarni. Kurort powstał w dwudziestoleciu międzywojennym i od początku uchodził za elitarny. Obecnie przyciąga spokojem, czystą plażą oraz możliwością wypoczynku także nad Zatoką Pucką.

Miejscowość została założona w 1928 r. i szybko stała się miejscem wypoczynku elity intelektualnej, politycznej i artystycznej z całego kraju. Odpoczywał tu chętnie Ignacy Mościcki, a willa „Muszelka” na terenie Oficerskiego Dom Wypoczynkowe „Jantar” jest do dziś jedną z rezydencji Prezydenta RP. Jej teren jest niedostępny dla osób postronnych. W Juracie wypoczywali także generał Sikorski, Wojciech Kossak oraz jego córki Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec.

W Juracie znajduje się dwie plaże- szersza nad otwartym morzem i wąska, spokojna nad Zatoką Pucką. Miejscowość ukryta jest w sosnowym lesie, co wraz z morskim powietrzem tworzy specyficzny mikroklimat, który doskonale wpływa na zdrowie. Obydwie plaże połączone są deptakiem, a po stronie Zatoki Puckiej znajduje się drewniane molo spacerowe. Okolice Juraty są dobrym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej. Prowadzi tędy szlak rowerowy, są ścieżki spacerowe, a nieodległe Chałupy są znanym miejscem do uprawiania windsurfingu.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Juracie

W okolicy Juraty

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Juraty

Miasta w pobliżu Juraty

Jurata - galeria zdjęć

Jurata w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
512
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48)58
Współrzędne
N:54.4105
E:18.4254

Jurata - więcej informacji