Gołoborze na Świętym Krzyżu

Gołoborze na Świętym Krzyżu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Gołoborze na Świętym Krzyżu - opis atrakcji

Gołoborze to bezleśny obszar pokryty rumoszem skalnym powstałym w okresie zlodowacenia na skutek rozsadzania skał przez zamarzającą wodę. Pod szczytem Łysej Góry (Świętego Krzyża) znajduje się jeden z największych tego typu obszarów w Europie Środkowej. Jest ono zaliczane do najważniejszych atrakcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Gołoborze jest udostępniane zwiedzającym za pomocą platformy widokowej, która pomaga chronić to niecodzienne miejsce przed zadeptaniem i dewastacją. Pozbawiony roślinności, pokryty kamieniami obszar otoczony jest lasem jodłowo – bukowym. Gdzieniegdzie na kamieniach zaczynają wyrastać krzewy i jarzębiny.

Platforma widokowa pozwala nie tylko na podziwianie gołoborza, ale też szerokiej panoramy obejmującej tereny na północ od Łysogór. W górnej części podestu można też zobaczyć wał kultowy pochodzący z wczesnego średniowiecza. Jest on pozostałością po przedchrześcijańskim ośrodku kultu religijnego, który znajdował się na Łysej Górze.

Wstęp na Gołoborze na Świętym Krzyżu jest płatny. Bilety można kupić przy wejściu na platformę, które znajduje się w sąsiedztwie nadajnika radiowo- telewizyjnego, przy asfaltowej drodze prowadzącej do Przełęczy Huckiej.

Zgłoś błąd

Gołoborze na Świętym Krzyżu - galeria zdjęć

Gołoborze na Świętym Krzyżu na mapie

Gołoborze na Świętym Krzyżu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Gołoborze na Świętym Krzyżu

Miasta w pobliżu Gołoborze na Świętym Krzyżu

Regiony w pobliżu Gołoborze na Świętym Krzyżu

Więcej informacji