Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie)

Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie) w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie) - opis atrakcji

Łysa Góra nazywana też często Świętym Krzyżem jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym przez turystów szczytem w Górach Świętokrzyskich. Ma 594 m n.p.m. i znajduje się między Nową Słupią a Przełęczą Hucką. Na wierzchołku stoi widoczny z wielu, nawet oddalonych miejsc nadajnik radiowo- telewizyjny.

Góra jest miejscem, gdzie w czasach przedchrześcijańskich znajdowało się miejsce kultu Śwista, Pośwista i Pogody. Do dziś zachowały się fragmenty wałów kultowych w okolicach szczytu, a legendy o odbywających się tu sabatach czarownic przetrwały do dziś. W 1006 r. Bolesław Chrobry ufundował na miejscu dawnych obrzędów religijnych klasztor benedyktynów, w którym od XIV w. przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Szczyt znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jego zbocza porasta las bukowo- jodłowy. Najwyższe partie są odsłonięte i oferują piękne widoki na okolicę. Doskonałym punktem widokowym jest też platforma widokowa na Gołoborzu, które znajduje się nieco poniżej szczytu.

Na Święty Krzyż można wejść niebieskim szlakiem z Nowej Słupi albo czerwonym z Przełęczy Huckiej lub Trzcianki. Trasa z Nowej Słupi zajmuje ok. godziny. Przy wejściu znajduje się parking i punkt kasowy. Stoi tu także kamienna figura przedstawiająca królewicza węgierskiego Emeryka. Czerwony szlak od strony Przełęczy Huckiej, gdzie zlokalizowany jest drugi z dużych parkingów prowadzi asfaltową drogą. Można ją pokonać pieszo lub turystycznym pociągiem. Wejście zajmuje około 45 m. Z drugiej strony czerwony szlak prowadzi z Trzcianki, stromo pod górę, bocznym zboczem. Żeby dostać się na szczyt potrzebna jest nieco ponad godzina.

Zgłoś błąd

Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie) - galeria zdjęć

Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie) na mapie

Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie) cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie)

Miasta w pobliżu Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie)

Regiony w pobliżu Łysa Góra – Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie)

Warto wiedzieć

Więcej informacji