Kielce

Kielce w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo świętokrzyskie
Liczba ludności
196400
Powierzchnia
109,7 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 41
Współrzędne
N:50.8661
E:20.6286
Herb
Herb Kielc

Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego i największym miastem w regionie. Położone w obrębie Gór Świętokrzyskich, niedaleko Jaskini Raj czy Zamku w Chęcinach miasto jest dobrą bazą wypadową na zwiedzanie najbardziej atrakcyjnych miejsc w regionie.

Jednym z głównych atutów Kielc jest ich położenie. Sięga tu skraj Gór Świętokrzyskich z Kadzielnią i Pasmem Dymińskim. Sprawia to, że na terenie samego miasta znaleźć można kilka atrakcji geologicznych. Są nimi między innymi rezerwaty Ślichowice, Wietrznia i Kadzielnia. Na początku XXI w. Kielce stały się także znane dzięki stworzeniu dużego centrum rekreacyjno-edukacyjnego pod nazwą Geopark obejmującego zarówno atrakcje przyrodnicze na terenie miasta, jak i wystawy edukacyjne.

Historia Kielc sięga XI w., kiedy w puszczy powstała osada. Legenda wiąże ją ze snem, który miał Mieszko, syn Bolesława Szczodrego i objawieniem mu się świętego Wojciecha. Nazwa wywodzić się ma od kłów dzika, które Mieszka znalazł na polanie przy źródle przywracającym siły. Już w XII w. w Kielcach stanęła kolegiata, a samo miasto przeszło pod władzę biskupów krakowskich. Mieli oni tutaj swój pałac, w którego wnętrzach mieszczą się dziś wystawy Muzeum Narodowego.

Z Kielcami związany był w dzieciństwie Stefan Żeromski. W latach 1874-1886 uczęszczał tu do szkoły. W jej budynku mieści się obecnie muzeum, w którym prezentowane są pamiątki po pisarzu. Inne ciekawe kieleckie muzeum to Muzeum Zabawek, w którym każdy może znów poczuć się dzieckiem i odnaleźć ulubionych towarzyszy swojego dzieciństwa.

Przyjeżdżając do Kielc nie można też pominąć tutejszego deptaka. Zarówno mieszkańcy jak i turyści spacerują chętnie zamkniętą dla ruchu kołowego ulicą Sienkiewicza. Znajdują się przy niej reprezentacyjne budowle, takie jak Teatr im. Stefana Żeromskiego czy secesyjny gmach Banku Gospodarki Żywnościowej. Obecnie na parterach kamienic mieszczą się sklepy oraz popularne restauracje i kawiarnie.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kielcach

Warto wiedzieć

W okolicy Kielc

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Kielc

Miasta w pobliżu Kielc

Kielce - galeria zdjęć

Kielce w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
196400
Powierzchnia
109,7 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 41
Współrzędne
N:50.8661
E:20.6286

Kielce - więcej informacji