Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju - opis atrakcji
Góra Parkowa jest szczytem o wysokości 742 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim, wznoszącym się bezpośrednio nad centrum Krynicy Zdroju. Na jej zboczach znajduje się założony w 1810 r. Park Zdrojowy.
Do dziś jest to jeden z głównych terenów spacerowych i rekreacyjnych w obrębie Krynicy-Zdroju. Na zboczu znajduje się sieć ścieżek pieszych, które nadają się też bardzo dobrze do uprawiania nordic walkingu. Można tu także znaleźć dwie XIX wieczne altany drewniane o nazwie Wanda i Marzenie, cztery jeziorka osuwiskowe, tak zwane Czaple Stawy, gdzie żyją ptaki wodne, m.in. łabędzie, ustawioną w 1864 r. figurę Matki Boskiej, Królowej Krynickich Zdrojów oraz Ławeczkę Kraszewskiego, którą zbudowano w 1881 r. na 50 lecie pracy twórczej pisarza. Popularnym miejscem odpoczynku na zboczu Góry Parkowej jest Michasiowa Polana, która od XIX w. była celem spacerów kuracjuszy. Bije tu źródełko Bocianówka.
Na szczyt Góry Parkowej można wyjechać zbudowaną w 1937 r. koleją linowo- terenową. Dolna i Górna stacja są przykładami stylu modernistycznego. Na szczycie, w budynku kolejki działa też restauracja z tarasem. Obok znajdują się tak zwane „rajskie ślizgawki”, z których można zjechać na specjalnych podkładkach. Szczyt jest też dobrym punktem widokowym na Beskid Sądecki i Niski, a przy dobrej widoczności także na Tatry.
W przeszłości na zboczach Góry Parkowej działał tor saneczkowy. Dziś pozostały po nim jedynie ruiny.