Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
11361
Powierzchnia
39,68 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.421516
E:20.959421
Herb
Herb Krynicy-Zdrój

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju - opis atrakcji

Góra Parkowa jest szczytem o wysokości 742 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim, wznoszącym się bezpośrednio nad centrum Krynicy Zdroju. Na jej zboczach znajduje się założony w 1810 r. Park Zdrojowy.

Do dziś jest to jeden z głównych terenów spacerowych i rekreacyjnych w obrębie Krynicy-Zdroju. Na zboczu znajduje się sieć ścieżek pieszych, które nadają się też bardzo dobrze do uprawiania nordic walkingu. Można tu także znaleźć dwie XIX wieczne altany drewniane o nazwie Wanda i Marzenie, cztery jeziorka osuwiskowe, tak zwane Czaple Stawy, gdzie żyją ptaki wodne, m.in. łabędzie, ustawioną w 1864 r. figurę Matki Boskiej, Królowej Krynickich Zdrojów oraz Ławeczkę Kraszewskiego, którą zbudowano w 1881 r. na 50 lecie pracy twórczej pisarza. Popularnym miejscem odpoczynku na zboczu Góry Parkowej jest Michasiowa Polana, która od XIX w. była celem spacerów kuracjuszy. Bije tu źródełko Bocianówka.

Na szczyt Góry Parkowej można wyjechać zbudowaną w 1937 r. koleją linowo- terenową. Dolna i Górna stacja są przykładami stylu modernistycznego. Na szczycie, w budynku kolejki działa też restauracja z tarasem. Obok znajdują się tak zwane „rajskie ślizgawki”, z których można zjechać na specjalnych podkładkach. Szczyt jest też dobrym punktem widokowym na Beskid Sądecki i Niski, a przy dobrej widoczności także na Tatry.

W przeszłości na zboczach Góry Parkowej działał tor saneczkowy. Dziś pozostały po nim jedynie ruiny.

Zgłoś błąd

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju - galeria zdjęć

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju na mapie

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Miasta w pobliżu Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Regiony w pobliżu Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Więcej informacji