Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej

Łopuszna w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
1684
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.47065611234893
E:20.13214894628462

Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej - opis atrakcji

Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej jest XV wieczną drewnianą świątynią należącą do grupy tak zwanych kościołów podhalańskich. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

Jest to prawdopodobnie drugi z kościołów w Łopusznej. Pierwszy XIII wieczny powstały z fundacji rycerskiej został rozebrany około połowy XV w. Obecną świątynię ufundował biskup Jan Konarski. Była ona kilkukrotnie remontowana i przebudowywana, a duże zniszczenia w niej czyniły kilkukrotne powodzie. Na ścianie kościoła, w kilku miejscach zobaczyć można oznaczenia do jakiego poziomu dochodziła woda podczas kolejnych powodzi.

Kościół jest jednonawowy, z dostawioną od zachodu wieżą z izbicą. Przylegają do niego zakrystia, przybudówka oraz boczna kruchta. Wnętrze w całości pokryte jest polichromiami. Większość z nich pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy wykonano duży remont obiektu. Składają się na nie malowidła roślinne, geometryczne oraz w niewielkim stopniu figuralne. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki tryptyk ze sceną Koronacji Najświętszej Marii Panny. Oprócz niego w kościele można zobaczyć dwa boczne ołtarze barokowe, barokowe figury świętych i belkę tęczową oraz pochodzące z XVIII w. obrazy.

Zgłoś błąd

Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej - galeria zdjęć

Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej na mapie

Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej

Miasta w pobliżu Kościół Trójcy Świętej i św. Antoniego Opata w Łopusznej

Warto wiedzieć

Więcej informacji