Żuraw w Gdańsku

Żuraw w Gdańsku w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Żuraw w Gdańsku - opis atrakcji

Żuraw zaliczany jest do najbardziej charakterystycznych gdańskich budowli. Jest to brama prowadząca do Głównego Miasta od strony dawnych terenów portowych nad Motławą. Żuraw został zbudowany w latach 1442-1444, a następnie był kilkukrotnie powiększany. Jest dziś najstarszym i największym zachowanym dźwigiem portowym w Europie.

Budowla utrzymana jest w stylu gotyku flamandzkiego. Składa się z dwóch masywnych, ceglanych baszt oraz korpusu głównego z przejściem, ponad którym wznosi się wyciąg dźwigu, obudowany od strony wody drewnem. Zachowany został kompletny, drewniany mechanizm służący do wyciągania towarów. Obecnie Żuraw jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. W jego wnętrzach znajdują się wystawy poświęcone historii portu w Gdańsku oraz ludziom, którzy w nim pracowali. Można tu zapoznać się z pracą dokerów, marynarzy, kupców, powroźników i innych, którzy przyczyniali się do działania portu.

Zgłoś błąd

Żuraw w Gdańsku - galeria zdjęć

Żuraw w Gdańsku na mapie

Żuraw w Gdańsku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Żuraw w Gdańsku

Miasta w pobliżu Żuraw w Gdańsku

Regiony w pobliżu Żuraw w Gdańsku

Więcej informacji