28 grudnia 2016

10 niezwykłych atrakcji Trójmiasta

10 niezwykłych atrakcji Trójmiasta

Wybierasz się na wakacje lub weekend do Trójmiasta i nie wiesz, co warto zobaczyć? Z naszym przewodnikiem zwiedzisz najciekawsze miejsca Gdańska, Sopotu i Gdyni!

Trójmiasto to aglomeracja składająca się z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Miejsce na mapie Polski, którego nie sposób pominąć, zachwycając się urokami naszego kraju! Choć najlepszym rozwiązaniem byłyby wakacje na terenie Trójmiasta, warto chociaż przyjechać na dłuższy weekend. Wszystkie trzy miasta oferują świetne zaplecze gastronomiczne i wieczorne atrakcje, które pozwolą się rozerwać po całym dniu zwiedzania. Jedyne, o co musimy się zatroszczyć, to nocleg – jednak do wyboru mamy zarówno hotele, prywatne kwatery, jak i apartamenty w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie. Już po zorganizowaniu wyprawy przygotujmy listę zabytków, które planujemy zobaczyć. Żeby ułatwić Wam decyzję, przygotowaliśmy nasze propozycje na zwiedzanie Trójmiasta.

Westerplatte – nasz TOP10 zaczynamy od historycznego miejsca, które po prostu nie może zostać ominięte. Ten półwysep w Gdańsku to miejsce symbolicznego początku II wojny światowej, symbol walki o wolność i przykład walecznej walki Polaków, którzy przez ponad 7 dni bronili Westerplatte przed hitlerowcami. Na półwyspie jest wiele miejsc upamiętniających bitwę, m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża, symboliczny Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte czy zachowane wartownie.

Prawe Miasto w Gdańsku – reprezentacyjna część gdańskiego Śródmieścia, gdzie znajdziemy większość zabytków miasta. Atrakcji Prawego (lub Glównego) Miasta jest zbyt dużo, by wymieniać je osobno – dlatego, żeby wymienić tylko najważniejsze: gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, gotycka Bazylika Mariacka zbudowana z cegieł, Wielka Zbrojownia, 9 bram miejskich i 5 baszt, zabytkowe kamienice, Fontanna Neptuna, Katownia, Dwór Artusa, Hala Targowa i kilka innych. Prawego Miasta po prostu nie można ominąć!

Sopockie Molo – najdłuższe molo zbudowane na Bałtyku, o długości około pół kilometra, jeden z symboli Sopotu i chętnie odwiedzana przez spacerowiczów trasa. Pierwszy pomost o długości około 30 metrów zbudowano w 1827, obecne molo pochodzi z 1928.Początkowo molo pełniło funkcję przystani, obecnie jest to przede wszystkim funkcja rekreacyjna.

Port w Gdyni – trzeci co do wielkości port morski w Polsce, o charakterze handlowym, powstały w latach 20. XX wieku. Wciąż czynny, Będąc w okolicy nie można zapomnieć o „Darze Pomorza”, białej fregacie, będącej obecnie statkiem-muzeum. Swoją nazwę zawdzięcza darczyńcom – Pomorzanom, którzy chętnie zbierali datki na zakup statku. Drugim koniecznym do zwiedzenia okrętem jest ORP „Błyskawica”, legenda polskiej marynarki wojennej.

Opera Leśna – leśny amfiteatr otwarty w 1909 roku, miejsce słynnych festiwali muzycznych, wcześniej miejsce przedstawień teatralnych i operetek. Na deskach Opery Leśnej występowały największe polskie gwiazdy sceny muzycznej, a samo miejsce charakteryzuje się świetnym położeniem i bardzo dobrą akustyką.

Park Oliwski – park o powierzchni ponad 11 ha, założony przy klasztorze Opatów w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Jego najważniejszym punktem jest Ogród botaniczny, pełen rzadkich okazów roślin. Latem szczególnie polecamy zwiedzić Palmiarnię z XVIII wieku oraz Alpinarium, czyli ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi, w którym odtwarza się wysokogórskie środowisko naturalne.

Akwarium Gdyńskie – skrzyżowanie muzeum i zoo, miejsce, gdzie po teoretycznym przygotowaniu o podwodnym świecie możemy zobaczyć ponad 200 gatunków morskich zwierząt, w tym krokodyle, żółwie, kraby, różne gatunki ryb (w tym egzotyczne). Największymi hitami Akwarium są jednak żywa rafa koralowa wraz ze swoimi naturalnymi mieszkańcami oraz jedno z najinteligentniejszych zwierząt na tej planecie – ośmiornica.

Muzeum Bursztynu – jedno z najmłodszych gdańskich muzeum, otwarte w 2006 roku, prezentuje historię tego cennego klejnotu, sposób pozyskiwania i obróbki oraz znaczenie daru morza na przestrzeni dziejów. Możemy podziwiać wyroby z bursztynu od neolitu aż do czasów współczesnych i modernistyczną biżuterię bursztynową.

Latarnia morska w Sopocie – choć formalnie nie jest to już latarnia, ze względu na zbyt krótki zasięg świetlny (7 mil morskich) jest jednym z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania Sopotu. Dla zwiedzających udostępniono wieżę obserwacyjną z której rozciąga się przepiękny widok na plażę, molo i część miasta.

Krzywy domek – po angielsku Croocked House, osobliwa budowa z lat 2003-2004 autorstwa dwóch architektów Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlbera, obecnie siedziba regionalna RMF FM. Wzbudza powszechne zainteresowanie turystów, którzy chętnie fotografują się na jego tle.

O autorze
redakcja

Zobacz też