9 lipca 2021

3 dni w Rzymie – największe atrakcje, które musisz zobaczyć w stolicy Włoch

3 dni w Rzymie – największe atrakcje, które musisz zobaczyć w stolicy Włoch

Rzym – kolebka historii, sztuki, dobrej kuchni i wytrawnego wina. Miasto, nazywane „Wiecznym” lub caput mundi, urzeka wąskimi alejkami i słońcem oświetlającym surową zabudowę. Bez wątpienia jest to miejsce magiczne, które gości około 9.5 miliona turystów rocznie. Nic więc dziwnego, że okrzyknięto je jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych, które po prostu trzeba zobaczyć. Aby „zasmakować” tej kultury i „dotknąć” historii nie potrzeba dwutygodniowego urlopu. Udowodnimy Wam, że można zakochać się w stolicy Włoch w ciągu… 3 dni.

Dzień 1: północna część miasta

Rzym po brzegi wypełniony jest zabytkami i niepozornymi uliczkami, które kryją w sobie prawdziwe skarby. Kamienne tabliczki z nazwami ulic przywołują na myśl czasy Nerona, a współczesne budynki, wykorzystujące starożytne ruiny, potęgują podziw i uznanie dla historii miasta. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zaplanować wycieczkę śladami wielkich władców i myślicieli – skorzystaj z oferty biura podróży Itaka, gdzie znajdziesz propozycje na aktywne rzymskie wakacje.

Swoją przygodę warto rozpocząć od północnej części miasta. Spacerując deptakiem wzdłuż rzeki Tyber, możesz podziwiać mosty, stary klasztor i ruiny zabudowań z czasów potęgi cesarstwa rzymskiego, które idealnie komponują się z bogatą roślinnością. Widok prezentuje się pięknie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy cała przyroda budzi się do życia i bujnie otacza okolice słynnej rzeki.

Na końcu deptaku, tuż przed ulicą via dei Coronari, warto na chwilkę zboczyć z głównej trasy i przejść przez most Sant Angelo. Na jego końcu znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu – Castel Sant Angelo.

Zamek Świętego Anioła na pewno kojarzą miłośnicy kinematografii, bowiem budowla pojawiła się w kulminacyjnych scenach filmu “Anioły i Demony”. W rzeczywistości Castel jest grobowcem cesarza Hadriana, powstałym w 139 roku. Jego monumentalizm i ogrom miał za zadanie podkreślić wysoką pozycję społeczną dawnego władcy.

Doskonale zachowany grobowiec został wybudowany z marmuru paryskiego. Cały budynek postawiono na kwadratowej podstawie, która przykryta jest kopułą i drzewkami cyprysowymi. Dodatkowo, od 1752 roku, Castel zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Oprócz zwiedzania budynku z zewnątrz, warto wydać kilka euro, aby dostać się do środka – do watykańskiego muzeum średniowiecznej broni.

Wracając na deptak wzdłuż Tybru, zaledwie kilka metrów przed mostem, znajduje się wspomniana już, słynna ulica via dei Coronari. Długa, prosta uliczka prowadzi wprost do jednego z najpiękniejszych i największych rzymskich placów – Piazza Navona. Ogromna fontanna, kościół i okoliczne restauracje powstały na planie starego stadionu, po którym dziś nie ma tu śladu. Zamiast tego podziwiać możemy kościół Sant Agnese in Agone, który powstał w IV wieku, zaraz po męczeńskiej śmierci św. Agnieszki, a także fontannę Czterech Rzek. To ona ma symbolizować cztery wielkie rzeki, z czterech kontynentów – Nil, Dunaj, Ganges i Rio de la Plata. Wokół tych imponujących atrakcji znajdziesz mnóstwo restauracji, które serwują jedną z najlepszych kaw w mieście.

Naprzeciwko placu, kilka wąskich alejek dalej, znajdziesz Panteon – miejsce czci wszystkich bogów. Budynek, który został zniszczony w 64 r. p.n.e. został odrestaurowany kilkadziesiąt lat później i do dziś zdumiewa swoją surowością. Wchodząc do środka podziwiać możesz jeden z najlepiej zachowanych atrybutów starożytnego Rzymu. Jego wnętrze do dziś zachwyca architektów, bowiem przykrywająca budynek kopuła jest całkowicie odlana z nieuzbrojonego betonu, a na jej środku znajduje się oculus – otwór o średnicy ok. 8m, który oświetla całe wnętrze.

Po zwiedzaniu Panteonu, warto zrobić sobie krótką przerwę w pobliskiej cukierni, która słynie z przygotowywania najlepszego pistacjowego tiramisu w mieście. Po odpoczynku udaj się w kierunku via del Tritone, na której znajdziesz słynną już Fontannę di Trevi. Pojawiła się ona w filmie „La Dolce Vita” i zasilana jest wodą, którą doprowadza akwedukt, wybudowany w 19 r. p.n.e. Z tym miejscem wiąże się też legenda, która głosi, że po wrzuceniu do wody jednej monety zagwarantujemy sobie powrót do Rzymu, dwie – „przyniosą nam” romans, a trzy – ślub.

Idąc w kierunku północy dojdziesz do Schodów Hiszpańskich – najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Naprzeciwko nich znajduje się via Condotti – słynna ulica z butikami najznakomitszych twórców i projektantów, takich jak Dior, Prada czy Versace.

Nieopodal Schodów, na końcu via del Corso, znajdziesz Piazza del Popolo – jeden z najsłynniejszych placów północnej części Rzymu. Na jego środku znajduje się egipski obelisk, który został sprowadzony do miasta w 1589 roku. Co ciekawe – niegdyś wykonywano w tym miejscu publiczne egzekucje. Dziś ze spokojem możesz usiąść w restauracji, zamawiając świeżo wyciskany sok z pomarańczy.

Dzień 2 – południowa część miasta

Kolejny dzień włoskich wakacji rozpocznij od śniadania na Campo de’ Fiori. Teren nazwany na cześć kochanki Pompejusza – Flory – otoczony jest restauracjami i pubami. Za dnia na jego środku znajdziesz targowisko, a wieczorem – miejsce koncertowania ulicznych grajków.

Po regeneracyjnym posiłku udaj się wzdłuż ulicy Glubbonari, następnie via del Teatro Marcello, która doprowadzi Cię do Piazza Venezia. Powstały w XV w. Plac Wenecki, ozdobiony jest przez Bazylikę św. Marka, Pałac Bonapartego i pomnik Wiktora Emanuela II. Prostopadle do placu poprowadzony jest szeroki deptak – via dei Fori Imperiali, który prowadzi do dwóch najznakomitszych i najsłynniejszych zabytków Wiecznego Miasta.

Po jego prawej stronie obserwować z góry możesz słynne Forum Romanum – najstarszy plac w Rzymie, który otoczony jest siedmioma wzgórzami. Niegdyś było to miejsce najważniejszych uroczystości miejskich. Dziś zostały po nim jedynie zgliszcza. Na terenie Forum znajdują się pozostałości po m.in. mównicy, świątyni Saturna i kurii. Nieopodal ruin wejdziesz na wzgórze Palatyn, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto.

Na końcu deptaku majestatycznie wyłania się Colosseo – amfiteatr wzniesiony w latach 70-80 p.n.e. Niegdyś miejsce krwawych walk zwierząt i gladiatorów, dziś ikona i symbol niemalże całych Włoch. Zniszczone po trzęsieniu ziemi Koloseum jest na liście 7. cudów świata. Bez wątpienia, będąc w okolicy warto odwiedzić również jego wnętrze, płacąc od 16 euro za wstęp (wraz wejściem na Palatyn i Forum Romanum). Bilety można zakupić online, unikając w ten sposób sporych kolejek do kas.

Po zwiedzaniu głównych atrakcji, zawróć ulicą via San Gregorio, na której znajdują się pozostałości po słynnym Circus Maximus – największym i najstarszym cyrku starożytnego Rzymu.

Dzień 3 – Watykan

Co prawda Watykan jest oddzielnym miastem-państwem, funkcjonującym jako enklawa w Rzymie, ale nie sposób go pominąć, wspominając o tym magicznym regionie.

Watykan jako stolica najwyższych władz Kościoła katolickiego, wypełniona jest głównie dostojnikami kościelnymi i zaledwie 3 tysiącami mieszkańców, niepowiązanych bezpośrednio z tą instytucją.

Zwiedzając miasto zwróć uwagę na fontanny rozmieszczone na placu św. Piotra, na Muzea Watykańskie i najsłynniejszą kopułę, podkreślającą majestat Bazyliki św. Piotra. Ta ostatnia jest drugim największym kościołem na świecie, osiągając ponad 23 tysiące metrów kwadratowych.

A to nadal nie koniec wszystkich atrakcji – w Rzymie zobaczysz jeszcze m.in. villę Borghese, Bazylikę św. Jana na Lateranie i słynne Usta Prawdy, przy których nie wolno kłamać. To jednak zostaw sobie na kolejny urlop – jesteśmy przekonani, że wrócisz do Rzymu po więcej!

W kolejnych wakacyjnych przygodach pomóc Ci może aplikacja mobilna Itaka, która oferuje zwiedzanie najciekawszych miast podczas wycieczek „City break”.

O autorze
redakcja

Zobacz też