29 stycznia 2013

W Egipcie znów niespokojnie

W Egipcie znów niespokojnie
Autor: archer10 (Dennis), Licencja: CC-BY-SA

Prezydent Egiptu, Mohammed Mursi, ze względu na zamieszki, które miały miejsce w ostatnich dniach ogłosił stan wyjątkowy w trzech północnych prowincjach położonych nad Kanałem Sueskim – Port Saida, Ismailia i Suez. Przez najbliższy miesiąc obowiązywać ma również godzina policyjna, która trwała będzie od godziny 21 do 6 czasu lokalnego.

W związku z zaistniałą sytuacją polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat ostrzegawczy, w którym odradza zarówno indywidualne, jak i grupowe wyjazdy do egipskich miast, jednak „uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym”.

Pełna treść komunikatu MSZ brzmi następująco:

„W związku z trwającymi i planowanymi na najbliższe dni demonstracjami w Kairze i w innych miastach Egiptu oraz powtarzającymi się incydentami powodującymi znaczne utrudnienia w poruszaniu się po niektórych rejonach Egiptu i potencjalnie zagrażającymi bezpieczeństwu turystów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu.

W związku z wprowadzonym z dniem 28 stycznia br. na okres 30 dni stanem wyjątkowym w miejscowościach położnych nad Kanałem Sueskim (Port Said, Suez i Ismailia), Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróży do tych miejscowości w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jednocześnie uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym”.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też