17 marca 2021

Dyktafon pozwala precyzyjnie nagrać dźwięk. Na co zwrócić uwagę planując zakup?

Artykuł sponsorowany
Dyktafon pozwala precyzyjnie nagrać dźwięk. Na co zwrócić uwagę planując zakup?

Dyktafon – komu przyda się urządzenie?

Dyktafon to niewielkie urządzenie, które pozwala nagrać dźwięk z zewnątrz. Najczęściej wykorzystywany jest podczas wywiadów przeprowadzanych na cele dziennikarskie lub naukowe, a także przez pisarzy, którzy nagrywają na nim swoje myśli. Z tego powodu urządzenie cieszy się również popularnością wśród zapracowanych osób, które chcą mieć pewność, że nic im nie umknie. Dyktafon przyda się również studentom i uczniom do nagrywania treści wykładu lub lekcji.

Jakie cechy powinien mieć dobry dyktafon?

Dobry dyktafon powinien umożliwić precyzyjne nagranie dźwięku, mieć dobrą baterię oraz dużą pamięć wewnętrzną pozwalającą na zapis większej ilości materiału w wygodnym do odtwarzania i obróbki formacie. Istotna jest również waga oraz kompaktowe wymiary urządzenia, które ma przecież charakter mobilny. Dobry dyktafon powinien również prezentować korzystny stosunek ceny do jakości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W ofercie producentów dostępne są różne rodzaje dyktafonów, które posiadają wiele ciekawych funkcjonalności. Ważne, żeby model, na który się zdecydujesz, był dostosowany do Twoich potrzeb. Wybierając dyktafon, zwróć uwagę na następujące parametry:

Rodzaj zasilania

W ofercie dostępne są dyktafony na baterie, które słyną z niezawodności oraz niskiej ceny oraz dyktafony akumulatorowe, które pozwalają na szybkie podładowanie urządzenia zawsze, gdy jest taka potrzeba. Dyktafony akumulatorowe są nieco droższe, jednak docelowo zapewniają tańszą eksploatację.

Mikrofon

Dobry dyktafon powinien mieć czuły mikrofon. Pod tym względem urządzenia dzielą się na dyktafony pozwalające na nagrywanie dźwięku monofonicznego lub stereofonicznego. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości nagrań lub planujesz nagrywać rozmowę w większym gronie, zdecydowanie warto postawić na tą drugą opcję.

Nośnik zapisu

Dyktafon może zapisywać nagrania w pamięci wewnętrznej lub na zewnętrznej karcie pamięci. Jeśli zależy Ci na dużej pojemności, zdecydowanie lepiej postawić na nowoczesny model, który posiada możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika pamięci jak np. karty microSD. Taką kartę możesz następnie wygodnie podpiąć do komputera w celu odtworzenia nagrań.

Format zapisu

Większość dostępnych w sprzedaży modeli pozwala na zapis dźwięku w formacie mp3 lub mp4. Ten rodzaj plików obsługiwany jest również przez komputer oraz większość smartfonu, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z nagrań również na innych urządzeniach.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Targi Wiatr i Woda

Wczoraj w Centrum Expo XXI wystartowały Targi Wiatr i Woda. Impreza trwać będzie do...
Targi Wiatr i Woda