27 września 2023

Płatności w podróży – porady przydatne podczas wakacji

Artykuł sponsorowany
Płatności w podróży – porady przydatne podczas wakacji

Kiedy leci się za granicę, trzeba przygotować się na wydatki w innej walucie. Turyści często zastanawiają się, jak płacić w innym kraju, aby wyjść na tym jak najkorzystniej. Lepiej wybrać kartę czy gotówkę? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i poznać idealne rozwiązanie!

Konto w banku to podstawa

Warto zacząć od tego, że każda osoba powinna mieć osobiste konto w banku. Znaczna większość Polaków dysponuje swoim rachunkiem, ale wciąż są tacy, którzy opierają się przed taką decyzją. Wśród nich nierzadko są seniorzy, którzy boją się kosztów związanych z prowadzeniem ROR-u. Warto przedstawić im ranking Bankier SMART, który znajduje się na stronie https://www.bankier.pl/smart/konto-dla-seniora.

To zestawienie idealnie pokazuje, jak tanio można dysponować kontem w banku. Placówki pozwalają nawet na zupełnie darmowe korzystanie z rachunku, a zazwyczaj wymaga to jedynie aktywnego użytkowania i wykonywania regularnych płatności. W zestawieniu są wszystkie najważniejsze aspekty każdej z propozycji.

Nad płatnościami zagranicznymi często zastanawiają się również przedsiębiorcy. Okazuje się, że podczas delegacji do innych krajów da się wygodnie płacić w sklepach i punktach usługowych. Wszelkie szczegóły na ten temat znajdują się w artykule na stronie https://www.travelin.pl/news/konto-firmowe-a-podroze-zagraniczne-co-warto-wiedziec.

Niezależnie od typu rachunku banki gwarantują swoim klientom płacenie zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Do konta otrzymuje się kartę, którą można uiszczać należności zbliżeniowo niezależnie od swojej lokalizacji. Przy wyższych kwotach wymaga się wpisania PIN-u, który zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Karta czy gotówka – co wybrać za granicą?

Płacenie gotówką za granicą wiąże się z tym, że jeszcze przed wyjazdem trzeba zakupić banknoty w innej walucie. Czasami trudno ocenić, ile dokładnie pieniędzy będzie potrzebne podczas wakacji. Niekiedy sytuacje losowe, takie jak chociażby nadmierna opalenizna, powodują, że wydatki znacznie się zwiększają, bo trzeba dokupić np. kojące maści i balsamy w aptece.

Oczywiście, można korzystać z kantorów zagranicznych, ale ten proces i tak wymaga dysponowania gotówką w swojej walucie. Nierzadko w turystycznych miejscach kurs bywa niekorzystny dla podróżnych, więc o wiele lepiej opłaca się wymieniać pieniądze przed wylotem.

Płacenie kartą za granicą jest znacznie wygodniejsze, ponieważ nie trzeba nosić ze sobą gotówki ani monet. Kartę da się zainstalować nawet w telefonie czy zegarku, więc zupełnie nie zajmuje ona wtedy miejsca w portfelu. Mimo tego warto mieć przy sobie nieco kasy w postaci lokalnej waluty, ponieważ przydaje się w niektórych sytuacjach.

Gotówka czasami staje się jedynym sposobem na zakup pamiątek na straganach. Coraz częściej jednak nawet sprzedawcy magnesów, kartek czy kubków mają na swoich stanowiskach terminale. Banknoty przydają się, kiedy chce się zostawić napiwek w restauracji czy kupić bilet w komunikacji miejskiej.

Za granicą bardzo często bilety na przejazd kupuje się np. u kierowcy w autobusie. Nie zawsze ma on działający terminal, a najbardziej docenia wyliczone kwoty w monetach. Nierzadko miejsce można zarezerwować także przez internet, ale nie jest to standardem.

W przypadku płacenia kartą na wakacjach trzeba się upewnić, że wybrane konto oferuje takie transakcje w okazyjnych cenach. Nie zawsze są one darmowe. Czasami placówki pobierają opłaty za przewalutowanie, dlatego najlepiej porozmawiać z konsultantem lub wybrać odpowiedni typ konta już podczas aktywacji ROR-u.

Zalety płacenia kartą na wakacjach

Płacenie kartą na wyjeździe pozwala na śledzenie swoich wydatków w aplikacji mobilnej. Dzięki temu można łatwo podsumować koszty wyjazdu, a także usprawnić planowanie budżetu na kolejny pobyt za granicą. Transakcje bezgotówkowe są szybkie i wygodne, a także dostępne w większości turystycznych miejsc.

Karta zajmuje mniej miejsca niż liczne banknoty i monety. Nie trzeba martwić się tym, że sprzedawca nie będzie mógł wydać reszty. W razie potrzeby zawsze pozostaje skorzystanie z międzynarodowych bankomatów i wyjęcie niezbędnej ilości pieniędzy w nagłej sytuacji.

Gdy zgubi się kartę lub zostanie ona skradziona, da się ją zablokować, aby nikt inny nie mógł korzystać ze zgromadzonych na niej środków. W przypadku przedostania się gotówki w niepowołane ręce nie można nic zrobić. Trzeba liczyć się ze stratą finansów.

Zwykle płacenie kartą płatniczą pozwala na oszczędności w przewalutowaniu. Banki oferują konkurencyjne kursy względem kantorów, szczególnie tych zlokalizowanych w turystycznych miastach. Na dodatek regularne korzystanie z płatności bezgotówkowych skutkuje zazwyczaj zwolnieniem z opłat za dysponowanie kartą.

W ten sposób da się płacić zarówno we wszystkich miejscach stacjonarnych z terminalem, jak i online. Ułatwia to np. rezerwację wejściówek do różnych atrakcji za granicą z dnia na dzień. Wieczorem, gdy planuje się wyjścia nazajutrz, można łatwo opłacić niezbędne bilety z kodem CVC czy CVV.

Za pomocą karty wydaje się środki dostępne na przypisanym od niej koncie. Nie trzeba zatem dokładnie planować przed wyjazdem swojego budżetu i go ograniczać. Czasami po wyjeździe z gotówką turystom pozostaje sporo pieniędzy w zbędnej w Polsce walucie, a ich ponowne przewalutowanie na złotówki nie jest opłacalne i prowadzi do strat finansowych.

Dlaczego warto korzystać z rankingów kont bankowych?

Warto korzystać z rankingów takich jak Bankier SMART, ponieważ pomagają one w szybkim wyszukaniu najlepszej oferty na konto osobiste dla każdego klienta. Rozwiązania dla siebie znajdą w nich seniorzy, przedsiębiorcy i wszyscy inni klienci indywidualni, którym zależy na bezgotówkowym obrocie gotówki za granicą, ale nie tylko.

Dysponowanie ROR-em w dzisiejszych czasach stało się standardem. W Polsce płatności zbliżeniowe są dostępne niemal wszędzie. Podczas wyjazdów wakacyjnych warto mieć przy sobie nieco gotówki, ale głównym środkiem płatniczym w większości miejsc zdecydowanie powinna zostać karta.

O autorze
redakcja

Zobacz też