25 czerwca 2013

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” – „Żagle nad pustynią Gobi”

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” – „Żagle nad pustynią Gobi”
Autor: Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze Wyjdź w Świat, Licencja: Domena publiczna

W czwartek 27 czerwca od godz. 17:00 do 20:00 w gdyńskim Infoboxie odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” pt. „Żaglowozem przez pustynię Gobi”. Gościem honorowym wieczoru będzie Anna Grebieniow. Impreza to cykliczne spotkania dla wszystkich bez względu na wiek, marzących o dalekich podróżach i tych z plecakiem doświadczeń, kochających góry lub morze. Warsztaty finansowane są w całości przez Urząd Miasta Gdynia. Organizatorem jest Hufiec ZHP Gdynia.

„Pustynia Gobi to doskonałe miejsce do żeglugi. Udowodnili to trzej Polacy w 1978 roku przemierzając 800 km mongolskich bezdroży żaglowozami – pojazdami własnej konstrukcji o napędzie żaglowym. W 30. rocznicę tej przeprawy, śladami Pionierów wyruszyła ekspedycja „Gobi 2008” zorganizowana przez Anię Grebieniow i Światka Rojewskiego. Kilkuosobowej polskiej załodze udało się pokonać 1500 km pustyni Gobi żaglowozami, w tym jednym zabytkowym. Trasa wiodła bezdrożami, starymi traktami, korytami wyschniętych rzek, żwirowymi równinami, a także przez piachy, skaliste góry i saksaulowe lasy południowej Mongolii. Załoga borykała się z wieloma problemami natury żeglarskiej np. brakiem wiatru lub niebezpiecznymi wywrotkami podczas ostrych szkwałów, jak również sprzętowymi niedomaganiami (pękające szprychy, wanty, śruby, przebijane dętki). O tym wszystkim opowie Ania Grebieniow na jedenastym spotkaniu Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” 2013!” – informują organizatorzy.

Po prelekcji wśród uczestników będą rozlosowane: bon od restauracji „Cztery Strony Świata”, książka od „Sklepu Podróżnika”, a także 3 książki autorstwa prelegentki – prezent od wydawnictwa „Bezdroża”.

Anna Grebieniow – urodzona w 1977 roku, absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Zawodowo związana jest z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody oraz kulturą. Zamiłowaniem do podróży już od najmłodszych lat zarażali ją rodzice – pasjonaci alpinizmu i aktywnej turystyki. Zafascynowana dziką przyrodą i poznawaniem nowych kultur zrealizowała wiele wypraw w różne strony świata. Efektem części z nich są akcje pomocowe dla lokalnych społeczności. Szczególnie bliskie jej sercu są stepy Mongolii, pustynia Gobi, Sahara libijska, pustynia Namib, jezioro Bajkał i Bieszczady. Amatorka podróży konnych i nurkowania. Do przejechania pustyni Gobi pod żaglami zainspirowało ją poznanie Wojciecha Skarżyńskiego, organizatora pionierskiego rajdu żaglowozowego w 1978 roku.

W 2012 roku w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” zorganizowano 11 trzygodzinnych prelekcji. Siedem z nich poświęconych było różnym aspektom podróżowania po różnych kontynentach i były prowadzone przez: Australia – Marek Tomalik, Europa – Rafał Król, Afryka – Michał Kochańczyk, Ameryka Północna – Marek Gronowski, Antarktyda – Wojciech Ostrowski, Azja – Łukasz Supergan, Ameryka Południowa – Marcin Stencel. Pozostałe cztery spotkania to warsztaty specjalistyczne: Samotne kobiece podróżowanie – Monika Witkowska, Medycyna wysokogórska – Robert Szymczak, Żeglowanie (rejs dookoła świata) – Natasza Caban, Zimowe środki transportu w terenie – Rafał Król.

Wstęp wolny

Miejsce: Infobox, skrzyżowanie ulic Świętojańskiej i 10 Lutego, Gdynia

Strona wydarzenia: http://www.gwp.zhp.gdynia.pl/news.php

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też