20 października 2021

Jaka lodówka turystyczna do samochodu na długą podróż?

Jaka lodówka turystyczna do samochodu na długą podróż?

Przed wyjazdem w długą podróż, szczególnie latem, gdy temperatury utrzymują się na wysokim poziomie, warto pomyśleć o zakupie lodówki turystycznej – zajmuje niewiele miejsca, a może być niezastąpiona, chłodząc napoje i przekąski dla wszystkich uczestników wycieczki. Porównując różne parametry dostępnych na rynku lodówek, takie jak wydajność, sposób zasilania, pojemność i odporność na uszkodzenia czy wstrząsy, można wybrać sprzęt najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co jeszcze warto wiedzieć o lodówkach? Sprawdź!

 

Jakie są rodzaje lodówek turystycznych?

Wśród akcesoriów i urządzeń, które utrzymują określoną temperaturę i przeznaczone są do przechowywania produktów spożywczych, dostępne są również torby termiczne i termosy. Chociaż ich zaletą jest z pewnością przystępna cena, działają dość krótko i z tego względu nie są najlepszym rozwiązaniem w długiej podróży. Lodówka turystyczna ma pod tym względem znaczną przewagę. Rodzaje lodówek różnią się między sobą ze względu na dwa kryteria: pojemność i sposób zasilania.

  • lodówka pasywna – najtańsze rozwiązanie, jeśli komuś zależy na szybkim schłodzeniu produktów spożywczych. Jest to plastikowy pojemnik, , wyłożony uprzednio schłodzonymi wkładami żelowymi i izolowany termicznie. Nie jest zasilany prądem. Im więcej wkładów, tym większe właściwości chłodzące ma lodówka. Żeby urządzenie mogło funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem przez dłuższy czas, należy je otwierać tylko w celu wyjęcia/schowania napoju lub przekąski. Turystyczna lodówka pasywna może pracować nawet do 10 dni, jeśli jej wnętrze dodatkowo wypełni się lodem.
  • lodówka termoelektryczna – przenośna lodówka, zasilana prądem.
    Utrzymuje niską temperaturę, ale nie chłodzi w sposób aktywny, dlatego wszystkie produkty spożywcze, które się do niej wkłada powinny być najpierw wstępnie schłodzone. Do jej minusów można zaliczyć dość głośną pracę – niektórym ciężko się będzie przyzwyczaić do ciągłego szumu wentylatora. Jej pojemność, według technologii chłodzenia to 8-37l.
  • lodówka kompresorowa – cięższa od pozostałych lodówek, ale też najwydajniejsza spośród nich. Ma pojemność od 10.5 – 88l. Działa podobnie jak lodówka domowa, czyli ma silnik, kompresor. Zapewnia wysoki poziom chłodzenia nawet podczas bardzo wysokich temperatur na zewnątrz, przy minimalnym poborze prądu. Zintegrowany układ ochrony akumulatora zapobiega jego rozładowaniu, odcinając zasilanie lodówki gdy tylko poziom akumulatora spadnie do zdefiniowanego wcześniej poziomu. Dzięki temu żaden produkt spożywczy się nie zepsuje.
  • lodówka absorpcyjna posiada grzałkę gazową lub elektryczną, która podgrzewa gaz-amoniak, co rozpoczyna proces chłodzenia wnętrza urządzenia. Nie jest tak wydajna jak lodówka kompresorowa, ale również skutecznie schładza zawartość. W niektórych modelach jest nawet możliwość przechowywania kostek lodu w parowniku lodówki. Urządzenie pracuje całkowicie bezgłośnie. Jego pojemność waha się między 31-40l.

Jak działa lodówka samochodowa?

Lodówka turystyczna samochodowa termoelektryczna oraz kompresorowa  to urządzenia, wypełnione materiałem termoizolacyjnym i wyposażone w wentylator. Dodatkowo posiadają moduł chłodniczy z ogniwem Peltiera, dzięki czemu żywność jest schłodzona, ale nie zamarza.

Krótkie podsumowanie, czyli o czym trzeba pamiętać

Decydując się na długą podróż samochodem i wzięcie ze sobą prowiantu, odpowiedz sobie na kilka pytań.  Jak długo będzie trwała podróż i ile osób jedzie w samochodzie? Jest to istotne, z uwagi na rozmiar lodówki, którą musisz ze sobą zabrać. Dodatkowo – duża lodówka będzie generować większy pobór energii. Być może inwestycja w większy model wcale nie jest nieodzowna? Na krótsze wycieczki, które nie trwają dłużej niż kilka dni lepiej wziąć ze sobą mniejszą lodówkę absorpcyjną. Przy wyjeździe który trwa 1-2 dni w zupełności wystarczy lodówka termoelektryczna.  Te i inne modele lodówek turystycznych znajdziesz na: https://www.empik.com/sport/lodowki-turystyczne-i-torby-termiczne/lodowki-turystyczne,4118051501,s.

O autorze
redakcja

Zobacz też