25 listopada 2022

Samochód wyprawowy na każdy rodzaj terenu. Czas na off-road!

Artykuł sponsorowany
Samochód wyprawowy na każdy rodzaj terenu. Czas na off-road!

Potrzebujesz nieco prywatności z dala od zgiełku miasta? Wyrusz na samochodową wyprawę terenową! Do tego celu potrzebujesz jednak odpowiedniego auta, które oprócz tak oczywistego napędu na 4 koła zagwarantuje ci bezpieczeństwo, wygodę i niezapomniane wrażenia. Jak znaleźć ten właściwy model? Które auto spełni twoje oczekiwania?

Systemy terenowe

Technologia motoryzacyjna dynamicznie się rozwija, co doskonale obrazują funkcje nowoczesnych samochodów wyprawowych Defender. Oferują one swoim użytkownikom zaawansowane systemy, które umożliwiają turystykę nawet w najbardziej wymagających warunkach. Szczególną uwagę warto zwrócić na rozwiązania takie jak:

 • Hill Descent Control. Czułeś kiedyś brak kontroli podczas zjazdu ze stromej płaszczyzny? Dzięki temu systemowi każde koło pracuje niezależnie, a zjazd odbywa się w sposób kontrolowany,
 • Hill Launch Assist. Ten system wspomaga kierowcę podczas podjazdów na stromych zboczach, ograniczając ryzyko stoczenia się pojazdu,
 • All Terrain Progress Control. Rozwiązanie to umożliwia ustawienie stałej prędkości podczas jazdy w terenie. W SUV-ie Defender stałą prędkość można ustawić już na poziomie 1,8 km/h,
 • Terrain Response. Niezwykle uniwersalny system pozwalający na dopasowanie pracy silnika, podwozia oraz przekładni do parametrów podłoża.

Innym praktycznym rozwiązaniem, które nie ma bezpośredniego związku z pracą auta, lecz mimo to zasługuje na uwagę, jest technologia ClearSight Ground View dostępna w samochodach wyprawowych Defender. Dzięki wykorzystaniu sieci kamer 360° system ten pozwala kierowcy obserwować otoczenie auta i podłoże, jak gdyby jego karoseria była przezroczysta.

Idealny napęd na wyprawę

Jaki napęd sprawdzi się najlepiej podczas wypraw w terenie? Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywany przez Defendera nowoczesny napęd AWD. Dzięki temu systemowi napęd jest rozdzielany pomiędzy obie osie w zależności od panujących warunków. Gdy to konieczne, moment obrotowy może zostać w pełni przekazany na jedną z osi. AWD pozwala zachować możliwie największą przyczepność nawet na najbardziej wymagających rodzajach podłożach, takich jak śnieg, piasek oraz błoto.

Warto wspomnieć w tym miejscu także o wyjątkowych możliwościach holowniczych i transportowych, jakie oferują samochody wyprawowe 4×4 Defender. Dzięki uciągowi sięgającemu 3500 kg modele od Land Rovera doskonale współpracują z przyczepami kempingowymi, przyczepami wyładowanymi sprzętem oraz dodatkowymi akcesoriami, takimi jak bagażnik lub namiot na dachu.

Pojazd dostosowany do indywidualnych potrzeb

Wachlarz wariantów Defendera jest bardzo szeroki. Jeśli zdecydujesz się na to auto, będziesz mógł wybierać spośród licznych kształtów, wymiarów, konstrukcji nadwozia oraz parametrów technicznych. Co więcej, producent pozwala na konfigurację kabiny auta według upodobań kupującego — od towarowych Defenderów Hard Top, po luksusowe 8-osobowe Defendery 130.

Poza tym możesz dostosować pojazd do swoich potrzeb, decydując się na dedykowane akcesoria. Dla przykładu w skład pakietu Adventure wchodzą:

 • ciśnieniowy zbiornik natryskowy o pojemności 6,5 l,
 • zintegrowana sprężarka,
 • zewnętrzny pojemnik na sprzęt o pojemności 24 l,
 • terenowy bagażnik dachowy na przedmioty o łącznej wadze 132 kg,
 • demontowalna drabinka dachowa.

Niezwykle praktycznym elementem wyposażenia oferowanym przez Land Rover jest także akcesoryjna wyciągarka. Jej siła pociągowa wynosi całe 4536 kg, a do tego można sterować nią zdalnie z odległości nawet 45 metrów.

Parametry geometryczne

Auto terenowe musi poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach. Dlatego wybierając taki samochód, należy zwrócić uwagę na parametry geometryczne. W przypadku Defendera 90 prezentują się one następująco:

 • kąt natarcia — do 37,5°,
 • kąt zejścia — do 40°,
 • kąt rampowy — do 31°.

Poza tym Defender oferuje głębokość brodzenia na poziomie do 900 mm, dzięki czemu autem tym bez problemu można przedostawać się przez zbiorniki wodne. Poza tym samochód ostrzeże kierowcę, gdy woda dotrze do najwyższego dopuszczalnego poziomu.

A może coś bardziej uniwersalnego?

Lubisz samochody z napędem 4×4, ale masz wrażenie, że tak wyśrubowane parametry nie są ci potrzebne? Świetnie, że potrafisz dokładnie określić swoje potrzeby! Zwróć uwagę na inne modele od Land Rovera — Discovery oraz Discovery Sport. Auta te również wpisują się w kanon pojazdów wyprawowych, gwarantując bezpieczną i komfortową jazdę zarówno w mieście, jak i poza nim. Brzmi interesująco? Odwiedź stronę Land Rover i znajdź swojego faworyta choćby teraz. Powodzenia!

O autorze
redakcja

Zobacz też