25 kwietnia 2016

Czechy – przewodnik

Czechy – przewodnik
Autor: Ladislav Renner, Licencja: Copyright

Republika Czeska, dzięki ulokowaniu w centrum Europy, na skrzyżowaniu różnych kultur, może poszczycić się różnorodnymi zabytkami architektury i sztuki. Jest to kraj także zróżnicowany pod względem walorów przyrodniczych. Na zachodzie znajdziemy źródła termalne, na północy góry i niezwykłe miasta skalne, na południu malowniczą krainę stawów rybnych, a na południowym wschodzie słoneczne winnice.

Stolica Praga, to niewątpliwie najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsce w Czechach. Miasto o stu wieżach, ulokowane na rzece Wełtawie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest znane niemal na całym świecie i uważane przez turystów za jedno z najpiękniejszych miast Europy.

W Czechach, oprócz Pragi, znajdziemy jeszcze jedenaście innych miejsc, które znajdują się na Liście UNESCO: zabytkowe centrum Czeskiego Krumlova, Kutnej Hory i Telča, funkcjonalistyczną willę Tugendhatów w Brnie, dzieło architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, historyczne ogrody i pałac w Kromieřížu, pełen symboliki kościół św. Jana Nepomucena w miejscowości Žďár nad Sázavou, zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice, Kolumnę Świętej Trójcy w Ołomuńcu, kompleks pałacowy Litomyšl, dzielnicę żydowską w Třebíczu i barokową wioskę Holašovice.

Bogactwo historyczne Czech tworzą także zamki i pałace. Znajdziemy tu aż dwa tysiące tych zabytkowych obiektów. Jedna dziesiąta z nich jest udostępniona dla zwiedzających. Średniowieczne zamki ze zwodzonymi mostami i urokliwe rezydencje szlacheckie należą do największych atrakcji turystycznych Czech. Zwiedzanie zamków i pałaców urozmaicają przewodnicy w strojach z epoki, dawna muzyka i tańce, pokazy szermierki i liczne imprezy, na przykład jarmarki rzemiosł, targi świąteczne czy winobrania. Do najpopularniejszych zamków należy Karlštejn, gdzie można obejrzeć czeskie insygnia koronacyjne oraz baśniowy zamek w Czeskim Krumlovie.

Czechy są również znane i odwiedzane ze względu na liczne uzdrowiska. Do najsłynniejszych należą ulokowane na zachodzie Czech Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Jáchymov jest znany z niezwykle rzadkich źródeł radioaktywnych. Uzdrowisko Karlova Studánka szczyci się najczystszym powietrzem w środkowej Europie, a także malowniczą architekturą drewnianą. Luhačovice, czwarte pod względem wielkości uzdrowisko w Czechach i najpopularniejszy kurort na Morawach, może poszczycić się ponad trzystuletnią tradycją leczniczą, jak również przepięknymi budynkami sanatoryjnymi zaprojektowanymi przez Dušana Jurkoviča.

Najwyższymi i najpopularniejszymi wśród turystów czeskimi górami są Karkonosze. Szczyt Śnieżka mierzy 1602 m n.p.m.

Drugim pod względem wielkości masywem górskim są Jesioniki z najwyższym szczytem Pradziadem (1491 m n.p.m.).

Kolejnym, trzecim co do wielkości pasmem górskim jest Szumawa, leżąca na granicy Czech i Niemiec, nazywana ze względu na swe położenie i przyrodę zielonym dachem Europy. Znajdziemy tu jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz.

Góry Orlickie to kraina gęstych lasów, tajemniczych stromych dolin i rwącej rzeki Orlicy. Gęsta sieć pieszych i rowerowych szlaków turystycznych prowadzi wśród starych buków do rozrzuconych po okolicy podgórskich wiosek, romantycznych zamków oraz jedynego w swoim rodzaju systemu fortyfikacji wojskowych.

Pasmo górskie Beskidy ciągnie się wzdłuż granicy czesko-polskiej oraz czesko-słowackiej. Najwyższy szczyt to Lysá hora (1323 m n.p.m.). Znajdziemy tu łagodne wzgórza pokryte lasami i pastwiskami, wymarzone miejsce dla turystyki pieszej, kolarstwa górskiego i sportów zimowych.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

O autorze
redakcja

Zobacz też

Egipska turystyka w dołku

Egipskie Ministerstwo Turystyki poinformowało, że ubiegły rok był najgorszym dla sektora turystycznego od 27...
Egipska turystyka w dołku