15 grudnia 2017

W jaki sposób można doskonalić jazdę na nartach?

W jaki sposób można doskonalić jazdę na nartach?

Twoja przygoda z jazdą na nartach dopiero się rozpoczyna? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby poprawić swoją narciarską technikę? Poznaj sprawdzone sposoby na doskonalenie jazdy na nartach.

Sztuka jazdy na nartach

Choć nauka jazdy na nartach nie należy do najprostszych, sport ten staje się wśród Polaków coraz popularniejszy. W kraju wciąż przybywa znakomicie przygotowanych stoków i wyciągów, a wielu rodaków decyduje się na narciarskie eskapady do Włoch, Austrii czy Szwajcarii.

Gdy opanujesz już podstawowe manewry, przychodzi czas na doskonalenie jazdy na nartach. Jak wiadomo, trening czyni mistrza, postępy więc na pewno pojawią się wraz z praktyką. Warto jednak poznać kilka sprawdzonych sposób, dzięki którym poczujesz się pewnie na stoku. Dobra jazda na nartach to przecież nie tylko lepsza prezencja i większa frajda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu.

Unikaj podstawowych błędów

Poprawna technika jazdy na nartach wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Narciarz musi mieć na uwadze wiele elementów jednocześnie, aby zachować pełną kontrolę podczas zjazdu. Jeśli dopiero niedawno miałeś na nogach buty narciarskie po raz pierwszy, prawdopodobnie popełniasz kilka błędów. Oto one:

  • brak przeniesienia ciężaru ciała na nogę zewnętrzną – to bardzo istotne do zachowania odpowiedniej równowagi podczas zjazdu. Szczególnie początkujący narciarz powinien dociążać zewnętrzną nartę , aby w ten sposób lepiej kontrolować trajektorię ruchu. Sposób ten wykorzystują również doświadczeni narciarze na trudnych lub bardzo twardych stokach,
  • niedostateczne pochylenie do przodu – początkujący narciarze w czasie zjazdu często unikają dostatecznego wychylenia ku przodowi z obawy o upadek. W rzeczywistości jednak taka pozycja pozwala na lepsze dociążenie dziobów nart, czyli lepszą sterowność, a także zmniejszenie ryzyka wyjechania nart spod narciarza ku przodowi,
  • nieprawidłowe ułożenie rąk – narciarze nieczujący się zbyt pewnie na stoku próbują nadrobić braki w opanowaniu nart poprzez ruchy ramion i barków. Nie jest to dobra metoda, nauka jazdy na nartach wymaga pozostawienia w miarę rozluźnionych ramion oraz niewykonywania nimi niepotrzebnych lub nadmiernych ruchów.

Dobierz odpowiedni sprzęt

Oczywiście drogie narty czy buty narciarskie nie zjadą za ciebie. I nie chodzi przecież o to, aby kupować sprzęt z najwyższej półki zanim opanujesz wszystkie podstawy. Przy pierwszych krokach na stoku i doskonaleniu jazdy na nartach istotne jest to, aby sprzęt był wygodny i komfortowy. Ważne zatem, aby np. kurtka czy spodnie nie ograniczały twoich ruchów.

Jeszcze ważniejsze są buty narciarskie. Trzeba dopilnować, by dobrze trzymały stopę i goleń, a jednocześnie stosunkowo łatwo można było je zdjąć i założyć – najlepiej w tym względzie sprawdzają się klamry. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesne technologie pozwalające na termoplastyczne dopasowanie buta do stopy, jak np. FORM FIT i PERFECT FIT. Dzięki temu nie będą one uwierały nawet podczas całodniowej jazdy na nartach, a do tego ułatwią doskonalenie techniki.

Skorzystaj z pomocy instruktora lub doświadczonego narciarza

Rozwiązanie to ma co najmniej jedną, bardzo istotną zaletę. Nawet jeśli doskonale kontrolujesz swoje ciało, niektórych błędów nigdy nie będziesz w stanie dostrzec samodzielnie. Wtedy właśnie pomoc instruktora lub doświadczonego kolegi okazuje się niezbędna. Tylko podczas obserwacji twojej techniki z zewnątrz możliwe stanie się zauważenie niektórych mankamentów w wyszkoleniu, a następnie ich wyeliminowanie.

Nauka jazdy na nartach i doskonalenie techniki to proces z pewnością czasochłonny. Jeśli jednak podejmiesz się tego wyzwania i będziesz pracował nad wszystkimi elementami, poprawa przyjdzie bardzo szybko. A wraz z tym zwiększy się również frajda z uprawiania tego wspaniałego sportu!

O autorze
redakcja

Zobacz też