25 września 2020

Bezpieczne podróżowanie z pupilem

Bezpieczne podróżowanie z pupilem

Aby podróżowanie z psem samochodem było bezpieczne, konieczne jest nabycie odpowiednich akcesoriów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują szelki samochodowe, torby transportowe dla mniejszych czworonogów i klatki dla tych większych. Pomocne okazać się mogą także specjalne maty.

Szelki samochodowe – psie pasy bezpieczeństwa

Jednym z częściej spotykanych akcesoriów będących sposobem na zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem są szelki. Mają one formę uprzęży, wykonanej zazwyczaj z nylonu i wyłożonej miękką wyściółką (obszycie przyjemnym w dotyku materiałem zapobiega otarciom przy gwałtownych szarpnięciach samochodu). Z ich ofertą zapoznać się można na stronie https://fera.pl/szelkidlapsa/.

 

Szelki samochodowe przymocowuje się do znajdujących się w aucie pasów bezpieczeństwa. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy zawierają w zestawie końcówki do pasów. Jeśli nie, można je z powodzeniem kupić oddzielnie w sklepie zoologicznym. Wiele modeli jest na tyle uniwersalnych, że z powodzeniem mogą być używane jako normalne szelki podczas spacerów.

 

Szelki dostępne są w różnych wzorach i kolorach i, co ważne, rozmiarach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do wielkości pupila. Akcesorium, które warto stosować razem z szelkami samochodowymi, to maty do odgrodzenia przestrzeń na tylnej kanapie auta. Zapobiegają próbom przedostania się psa do przodu pojazdu, a jeśli wykonane są z odpornych na wilgoć materiałów, chronią dodatkowo przed niespodziewanym zanieczyszczeniem. Mocuje się je o zagłówki przednich foteli oraz zagłówki i tylne siedzenie.

Podróżowanie z psem – klatki, torby, siedziska

Właściciele małych czworonogów mogą zadbać o ich bezpieczeństwo podczas jazdy, umieszczając zwierzę w siedzisku samochodowym. Prosto i szybko mocuje się je na siedzeniu pasażera lub na tylnej kanapie. Używa się do tego dwóch regulowanych pasów i zatrzaskowego zapięcia. Siedzisko jest otwarte z góry, dzięki czemu pupil może bez przeszkód rozglądać się dookoła. Zwierzę zabezpieczone jest w środku pasami albo smyczą z zapięciem karabinkowym. Dobrze, jeśli siedzisko ma po bokach osiatkowane okienka, które zapewniają cyrkulację powietrza. Należy też zwrócić uwagę, czy wyłożone jest poduszką lub tworzywem piankowym dla wygody pupila.

 

W przypadku małych psiaków podczas podróży wykorzystać można także torby transportowe. Większość jest wykonana z nylonu. Mają otwierane na zamek boki. Ważne, aby miały też okienka. Innym rozwiązaniem są plastikowe transportery. Nie dość, że są lekkie, to dodatkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Większość ma metalowe drzwiczki. Wybierając je, należy zwrócić uwagę, aby miały duże i liczne otwory wentylacyjne na bokach i górnej ściance. Bez względu na materiał, z jakiego wykonany jest transporter, powinien być wyposażony w rączkę ułatwiającą przenoszenie.

 

Duże psy najwygodniej jest przewozić w metalowych klatkach, które umieszcza się w bagażniku. Duże oczka między szczebelkami zapewniają dobrą wentylację. Mając na uwadze wygodę podróżowania, należy dopasować ich rozmiar do wielkości psa, by zapewnić mu swobodę ruchu. Warto wyłożyć je poduszką lub kocem dla większego komfortu zwierzęcia, a pod spodem umieścić matę ochronną. Najlepsze są te z poliestru. W zależności od modelu mogą wyściełać tylko dno bagażnika, być rozłożenie na tylne siedzenie i boczne ścianki, a nawet chronić zderzak i wejście do bagażnika.

O autorze
redakcja

Zobacz też