30 stycznia 2021

Jak ominąć chińską cenzurę Internetu? Jest jeden skuteczny sposób…

Jak ominąć chińską cenzurę Internetu? Jest jeden skuteczny sposób…

Chiny są krajem słynącym z bardzo ścisłej cenzury. Nie mogła ona ominąć również internetu, który przecież jest najlepszym łącznikiem z zachodnim światem. Chiński rząd ustawił potężnego firewalla, blokującego wszelkie niekorzystne dla władzy ludowej transmisje danych. Jeżeli planujesz wyjazd do Chin i pragniesz swobodnie korzystać z internetu, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Jakie strony są zablokowane w Chinach?

Musisz zdać sobie sprawę, że chiński firewall blokuje ponad 10000 stron internetowych! Należą do nich między innymi Facebook, Twitter i YouTube. Zablokowana została także witryna Google. W związku z nałożonymi blokadami utrudnione jest już nie tylko surfowanie po Internecie, czy korzystanie z serwisów społecznościowych, ale również kontakt z rodziną, czy z miejscem pracy. Jeśli musisz pozostawać w kontakcie mailowym, zapora może Ci to skutecznie uniemożliwić. Istnieje jednak szereg możliwości, które pozwolą Ci na pokonanie ograniczeń. Jest to:

  • Skorzystanie z sieci Tor
  • Użycie VPN
  • Skorzystanie z serwerów Proxy

Przeglądaj za pomocą Tora

Tor jest przeglądarką, kojarzącą się głównie z piractwem i darkwebem. Pozwala ona jednak na swobodne surfowanie po internecie, z zachowaniem pełnej anonimowości. Należy ją pobrać przed podróżą do Chin, gdyż pobranie jej na terenie ChRL może okazać się niemożliwe. Jedynym sposobem jest w zasadzie kontakt mailowy z programistami, odpowiadającymi za tę wyszukiwarkę. Należy wysłać wiadomość na adres gettor@torproject.org, po to by uzyskać instalator oprogramowania.

Chiński rząd, oczywiście, dokłada wszelkich starań, by zablokować ruch pochodzący z sieci TOR. Z tego powodu, konieczne może okazać się połączenie tej metody z innymi metodami, czyli VPN lub Proxy. Dzięki temu cenzura nie wykryje, że zapytania pochodzą z przeglądarki TOR.

Minusy tego rozwiązania? Przede wszystkim prędkość działania. Przeglądanie stron internetowych, korzystanie z komunikatorów czy odbieranie e-maili jest bardzo, bardzo wolne. O oglądaniu wideo na YouTubie nie może być mowy.

Zainstaluj VPN

VPN jest podstawowym narzędziem, zalecanym, do walki z chińską cenzurą. Zanim wyjedziesz do Chin, zainstaluj ją koniecznie w swoim laptopie. Dobre usługi VPN działające w Chinach są z reguły płatne. Darmowe rozwiązania łączą się niestety bardzo często z wolniejszą transmisją internetową, zgodą na śledzenie naszego ruchu internetowego i częstymi blokadami przez rząd Chin.

Sieć VPN łączy się z konkretnymi witrynami, za pośrednictwem serwerów należących do sieci VPN. Zaszyfrowane dane wychodzą z komputera. Następnie trafiają one na docelowy serwer, umożliwiając otworzenie danej strony w naszej przeglądarce, bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu. Takie zaszyfrowane połączenie chroni nasze dane przed hackerami, agencjami rządowymi oraz reklamodawcami. Pozwoli to także na skuteczne ominięcie cenzury w Chinach. (zob. Co to jest VPN? – VPN.co.pl)

Jeżeli jesteś już w Chinach i nie posiadasz VPN, możesz zapytać Chińczyków, czy nie korzystają z takiej sieci. Wielu z nich swobodnie używa Facebooka oraz wielu innych ogólnoświatowych witryn, właśnie za pośrednictwem VPN. Należy jednak być ostrożnym. Ze szczególną rezerwą należy podchodzić do sieci VPN, akceptowanych przez chińskie władze. Nie tylko mogą okazać się one nieskuteczne, ale również mogą dostarczyć informacje o Tobie agencjom rządowym.

Sieci Proxy

Zasada działania proxy jest bardzo podobna do VPN. Serwery Proxy tworzą tunel pomiędzy Twoją siecią a docelowym serwerem. Niestety, proxy obsługuje jedynie protokoły HTTP, czyli takie, które są wykorzystywane w przeglądarkach internetowych. Dzięki temu możliwe będzie wejście na konkretne portale internetowe. Niemożliwe, z kolei, może okazać się wysłanie e-maila z poziomu programu, czy też wiadomości za pośrednictwem Skype lub innych komunikatorów tekstowych, audio lub wideo.

Ponadto sieci Proxy mają jedną istotną wadę – nie zapewniają Ci anonimowości, gdyż są one w większości przypadków nieszyfrowane. Nawet jeżeli korzystasz z szyfrowanego połączenia, to obejmuje ono szyfrowanie w jedną stronę – chroni do pewnego stopnia Twoją tożsamość, ale nie uchroni Cię przed atakami hackerskimi. Z tego względu, nie jest to metoda szczególnie przez nas polecana. Choć niektóre protokoły proxy pozwalają na łatwiejsze ominięcie cenzury, to VPN zapewni Ci prywatność oraz bezpieczeństwo podczas podróży do Państwa Środka.

Nie zapomnij przygotować się!

Polityka ChRL jest mocno skierowana na ograniczanie wolności oraz dostępu do informacji. Zamiast martwić się na miejscu, o wiele lepiej przygotować się wcześniej. Pobranie i przetestowanie odpowiadającego dla Ciebie VPN’u,czy też innego odpowiedniego oprogramowania, może okazać się zbawienne podczas wyjazdu. Porównanie najlepszych usług tego typu znajdziesz na stronie https://topvpn.pl/. W internecie dostępne są witryny, które potrafią wskazać, jakie strony są blokowane na terenie Chin. Skorzystanie z tego, uwidoczni potencjalne problemy, które możesz napotkać, korzystając z internetu, w trakcie podróży.

O autorze
redakcja

Zobacz też