12 marca 2014

Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi
Autor: www.godzinadlaziemi.pl, Licencja: Domena publiczna

29 marca w Polsce i na całym świecie odbędzie się Godzina dla Ziemi (ang. Earth Hour). Akcja stworzona przez World Wide Fund for Nature po raz pierwszy wystartowała w 2007 roku. Od tamtego czasu każdego roku w ostatnią sobotę marca odbywa się kolejna odsłona wydarzenia. Jej ideą jest przekonanie zwykłych ludzi oraz korporacje na całym świecie, aby w tym dniu wyłączyć na symboliczną jedną godzinę światło, a także wszystkie urządzenia elektryczne w naszych domach oraz miejscach pracy.

„29 marca wybije Godzina dla Ziemi WWF, jedyna godzina w roku, która daje nadzieję na bardziej zielone jutro. W ostatnią sobotę marca, o godz. 20:30 czasu lokalnego, zgasną już po raz ósmy światła w milionach domów na całym świecie w symbolicznym geście dla Ziemi. Ty też możesz dołączyć do akcji! Zgaś światło i włącz się do zmian na godzinadlaziemi.wwf.pl” – przekonuje organizacja ekologiczna WWF Polska, organizator akcji.

Godzina dla Ziemi WWF to więcej niż zgaszenie światła na jedną godzinę w roku – istotą akcji jest zjednoczenie jednego dnia o jednej godzinie ludzi na całym świecie, którzy chcą żyć na bardziej zielonej planecie i są gotowi wprowadzić zmiany w swoim życiu, które będą bardziej przyjazne naturze. Przesiadając się na rower, zakręcając kurek podczas mycia zębów czy kupując lokalną, ekologiczną żywność nie zmieniamy radykalnie swojego życia, ale z całą pewnością wpływamy na kondycję swoją, swojego portfela i Ziemi.– mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska.

Godzina dla Ziemi WWF angażuje nie tylko zwykłych ludzi, ale także władze miast, polityków i przedstawicieli biznesu. Na miesiąc przed akcją, swój udział w Godzinie dla Ziemi WWF potwierdziło już 39 miast z całej Polski! Wśród charakterystycznych budynków, które zgasną na godzinę wieczorem 29 marca, znajdzie się na pewno Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

W zeszłym roku oficjalnie do akcji w Polsce przyłączyła się rekordowa liczba ponad 60 miejscowości, a niemal 65 000 Polaków zarejestrowało się na stronie internetowej godzinadlaziemi.wwf.pl. Światła zgasły w ponad 7000 miejscowości w 153 krajach świata, wygaszone zostało oświetlenie setek tysięcy najbardziej charakterystycznych obiektów, takich jak Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku czy Zakazane Miasto w Pekinie. W Polsce zgasły światła m. in. Stadionu Narodowego, PKiN, Spodka w Katowicach i Kopca Kościuszki w Krakowie.

Akcja co roku jest wspierana przez znane i lubiane osoby w Polsce i na świecie, jednak w tym roku po raz pierwszy ta największa światowa akcja ekologiczna ma ambasadora – super bohatera – został nim Spider – Man, bohater popularnego filmu. Spider – Man inspiruje ludzi na całym świecie, aby tak jak on włączyli się do zmian i ratowali Ziemię – każdy z nas może zostać super bohaterem dla naszej Planety. Światową kampanię Godzina dla Ziemi WWF wspierają gwiazdy filmu Niesamowity Spider-Man 2, wśród nich Andrew Garfield, Emma Stone i Jamie Foxx, oraz reżyser Mark Webb.

„Zgaś światło i włącz się do zmian! Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zarejestrować się na stroniegodzinadlaziemi.wwf.pl i wyłączyć światło na jedną, symboliczną godzinę w sobotę, 29 marca o godzinie 20:30” – tak organizatorzy akcji zachęcają do wzięcia udziału w Godzinie dla Ziemi.

Oficjalna strona wydarzenia: www.earthour.org oraz www.godzinadlaziemi.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

15. Explorers Festival

W dniach 6-10 listopada w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej w Łodzi odbędzie się 15....
15. Explorers Festival