28 lipca 2013

Spotkanie z autorem książki „Legendy zamków karpackich”

Spotkanie z autorem książki „Legendy zamków karpackich”
Autor: http://www.poludnikzero.pl/index.php?x=news, Licencja: Domena publiczna

W poniedziałek 29 lipca o godz. 19:00 w warszawskim Południku Zero odbędzie się spotkanie z Bartłomiejem Grzegorzem Salą – autorem książki „Legendy zamków karpackich”. Będzie można posłuchać kilku z 65 ludowych legend, które pojawiają się na kartach tego tytułu. 

„Tajemnicze historie opowiadane przy blasku świec w Południku Zero ożywią nocne zjawy i zbłąkane duchy. Podania związane z karpackimi zamkami i całym regionem, ciekawostki i legendy opowiadać będzie Bartłomiej Grzegorz Sala autor książki „Legendy zamków karpackich”. Podczas spotkania będzie można posłuchać kilku z 65 ludowych legend spisanych przez autora i wydanych przez wydawnictwo Bosz. W trakcie wydarzenia odbędzie się promocja książki i będzie można zdobyć autograf autora.  Piękne księżniczki, namiętni kochankowie i dzielni junacy to bohaterowie niezwykłych opowieści o miejscach, które istnieją do dziś. Będzie można przyjrzeć się im z bliska, chłonąc bajkową, niesamowitą atmosferę. Podczas spotkania z Bartłomiejem Grzegorzem Salą wyobraźnię pobudzą obrazy z prezentowanych slajdów. Uczestnicy zapoznają się ze zdjęciami regionu z jego tajemniczymi zakątkami.  Podczas spotkania uczestnicy będą mogli również przynieść i opowiedzieć znane im historie, legendy przeczytane wcześniej, zasłyszane bądź wymyślone, dotyczące innych terenów. Dzielenie się opowiadaniami to wspaniały sposób na zgłębianie tajemnic związanych z danym miejscem i poznawanie lokalnej historii” – informują organizatorzy.

„Legendy zamków karpackich” – to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorz Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy. Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.

Miejsce: Południk Zero, ul. Wilcza 25

Strona organizatora wydarzenia: http://www.poludnikzero.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też