15 stycznia 2019

Podróże po Europie – grecka wyspa Kos

Podróże po Europie – grecka wyspa Kos

Niewielka grecka wyspa Kos nie jest tak popularna jak jej większe siostry Korfu i Kreta. Mimo to przebywający na niej turyści nie narzekają na nudę i brak atrakcji. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Kos.

Ojczyzna Hipokratesa

Wyspa Kos to miejsce narodzin słynnego medyka – Hipokratesa. Dziś mówi się o nim jako o protoplaście i ojcu współczesnej medycyny. Wyspiarze z wyspy Kos troskliwie pielęgnują pamięć o Hipokratesie – na wyspie znajduje się Muzeum Hipokratesa. Warto je odwiedzić, by poznać bliżej tego niezwykłego Greka. W miesiącach wakacyjnych na wyspie trwa Festiwal Hipokratesa. A obowiązkiem każdego turysty jest zrobienie sobie pamiątkowej fotografii pod Drzewem Hipokratesa. Jeśli wierzyć miejscowej ludności, to właśnie pod tym platanem zwykł siadywać i nauczać Hipokrates. Nie można pominąć Asklepiejonu. Dziś to ruiny w których dawniej mieściła się szkoła, szpital i świątynia bogów medycyny – Asklepiosa i Apollina.

Kos – piaszczyste plaże i ciepłe morze

Kos to nieduża wyspa, jej linia brzegowa liczy zaledwie 112 kilometrów. Tym samym do dyspozycji tubylców i turystów jest 112 kilometrów plaż. Czyste, dobrze utrzymane, zagospodarowane, wręcz proszą by na nich odpoczywać. Za najpiękniejszą uważana jest plaża przy miejscowości Tigaki. Można tu nie tylko oddawać się błogiemu lenistwu na leżaku pod parasolem, ale także spróbować swoich sił w surfowaniu na desce i nurkowaniu. Samo Tigaki to typowo turystyczna miejscowość z dużą liczbą hoteli, pensjonatów restauracji i tawern. Warto do nich zajrzeć, by spróbować lokalnych przysmaków.

Przy większości plaż znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego. To duża wygoda – wybierając się na wyspę, nie musimy takowego zabierać ze sobą. W podróży byłoby to dość niewygodne.

Warto wspomnieć o wyjątkowo ciepłej wodzie w morzu, zwłaszcza w pobliżu miejscowości Therma Loutra, gdzie znajduje się gorące źródło. Wypływająca z niego woda trafia wprost do morza.

Kos – bagna Alikes

Aż trudno uwierzyć, że na tak małej wyspie można znaleźć tak wiele osobliwości. Bagna Alikes to siedlisko szablodziobów, szczudłaków i innych ptaków brodzących. Można tu zobaczyć także żółwie błotne podczas żerowania. Jeśli to właśnie bagna zainteresują nas najbardziej, warto poszukać bazy noclegowej w miejscowości Mamari. Same bagna są na tyle malownicze i urzekające, że chętnie odwiedzają je nie tylko ornitolodzy (ci potrafią przebywać tu tygodniami), ale i zwykli turyści pragnący zobaczyć na urlopie coś innego niż plażę i morze.

Kos – jak dojechać

Słowo dojechać nie jest tu tak naprawdę odpowiednie. Kos to wyspa, więc trzeba na nią dopłynąć lub dolecieć samolotem. Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza. W stolicy Kos, mieście o tej samej nazwie, mieści się międzynarodowe lotnisko, na którym lądują samoloty między innymi z Polski. Szukając biletów lotniczych, warto skorzystać z platformy TRANSPOMAT. To wygodna wyszukiwarka najdogodniejszych i najtańszych połączeń lotniczych. Nie tylko znajdziemy bilet, możemy go od razu zarezerwować i opłacić. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze połączenie może być tym najdłuższym, rezerwując bilety, trzeba koniecznie spojrzeć na całkowity czas podróży i liczbę przesiadek. Przy okazji warto wspomnieć, że platforma udostępnia także możliwość rezerwacji noclegów w niewygórowanych cenach.

O autorze
redakcja

Zobacz też