8 marca 2013

„Życie na Antarktydzie – trzy lata, trzy zimy” – Brien Barnett

„Życie na Antarktydzie – trzy lata, trzy zimy” – Brien Barnett
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

 13 III w hotelu Jaś Wędrowniczek w Rymanowie odbędzie się spotkanie pt. „Życie na Antarktydzie – trzy lata, trzy zimy”, którego gościem honorowym będzie dziennikarz Brien Barnett. Wydarzenie ma miejsce w ramach cyklu „Wielkie Wyprawy 2012-2013”.

Większość osób przybywających na Antarktydę ogranicza się do krótkich pobytów turystycznych, zwiedzając i obserwując bogatą faunę na wyspach Półwyspu. Są także osoby, które decydują się na dłuższe ekspedycje i podczas letnich miesięcy zdobywają oni górskie szczyty, biją światowe rekordy lub ustanawiają własne. Ale są też nieliczni, którzy decydują się żyć i pracować na tym lodowym kontynencie, spędzając rok lub dłużej w bazach badawczych.

Brien Barnett jest dziennikarzem, który spędził trzy kolejne zimy i kilka letnich sezonów na Antarktydzie. Podzieli się swoimi historiami z Siódmego Kontynentu, z zamarzniętego morza z największymi na świecie lodowcami, z dziwnych dolin pokrytych wulkaniczną ziemią, ze śnieżnego i samotnego bezkresu Bieguna Południowego.

Podczas letnich miesięcy na Antarktydzie pracował jako redaktor w Antarctic Sun, specjalnym wydawnictwie amerykańskiego Antarctic Program, które skupia się na relacjonowaniu pracy i życia ludzi tej małej społeczności. Brien pracował również jako fotograf arktycznych pejzaży, dzikiego życia oraz ludzi pracujących tam, czy odwiedzających stacje. Część jego fotografii znaleźć można na stronie USAP Antarctic Photo Library oraz na stronie www.brienbarnett.com.

W roku 2007 Barnett po raz pierwszy odwiedził Polskę i znalazł tu swój drugi dom. Mieszkał w Krakowie pracując dla ważnego portalu turystycznego, a obecnie mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako redaktor wydawnictw dotyczących polityki międzynarodowej.

Brien Burnett – dziennikarz i reporter, dorastał w małej miejscowości, w północnym regionie Rocky Mountain w stanie Montana i marzył o wielkich podróżach. Od tamtej pory zwiedził pięć kontynentów i spędził trzy kolejne zimy na Biegunie Południowym. Doświadczenie pracy w środkach masowego przekazu, jak i w samotności małej stacji na końcu świata pozwoliło mu inaczej spojrzeć na relacje międzyludzkie i na wartości, jakie ludzie sobie cenią.

Cykl spotkań „Wielkie Wyprawy” odbywa się co dwa tygodnie, zawsze w środy o godz. 18:30 w hotelu Jaś Wędrowniczek w Rymanowie.

 Wstęp: 5 zł – dorośli, dzieci i młodzież szkolna – wstęp bezpłatny

Imprezy towarzyszące spotkaniom: konkurs fotograficzny „Wielkie wyprawy – spotkani w podróży”, konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „Wielkie Wyprawy – podróżuj z Jasiem Wędrowniczkiem”.

 Harmonogram spotkań: http://www.jas-wedrowniczek.pl/imprezy-planowane/wielkie-wyprawy-2013

Strona organizatora: http://www.jas-wedrowniczek.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też