23 lutego 2013

Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013 – Rybnik – 23.03-24.03.2013

Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013 – Rybnik – 23.03-24.03.2013
Licencja: Domena publiczna

W dniach 23-24 III odbędzie się Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013, którego organizatorem jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach oraz Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM. Hasłem przewodnim imprezy jest „Poszukując skarbów, z czekanem, rowerem, w głąb ziemi, z płetwami, pieszo i w różowych rękawiczkach”.

 Będzie to już piąta edycja festiwalu. Tradycyjnie zjadą do Rybnika niesamowici i ciekawi podróżnicy. Z Anną Jaklewicz, autorką książki: Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta odwiedzimy królestwo kobiet, dowiemy się, co to jest betel i jak wytwarza się barwnik indygo, poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka. W bajeczny rejon Ennedi i Ouniaga w północnej, saharyjskiej części Czadu na spotkanie z najbardziej rdzennymi mieszkańcami Sahary,  z legendarnego plemienia Toubou, zabierze nas Artur Urbański. Rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim – Kamil Iwankiewicz, opowie o realizacji swoich ekstremalnych projektów: Nurkowaniu na wulkanie oraz o Koronie Jezior Ziemi. Łódź największej na świecie firmy poszukującej skarbów Mel Fisher s Treasures i jedyny Polak wpuszczony na jej pokład – Tomek Michniewicz – pokaże zarówno jasną, jak i ciemną stronę poszukiwaczy skarbów. Po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania i trzy kobiety: Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling – opowiedzą jak zdobyć zimą najwyższy szczyt Spitsbergenu. Ten, co pokochał to, co pod ziemią – Grzegorz Kuśpiel, zda relacje z 3-ech pierwszych, polskich wypraw speleologicznych w góry Wiktora Emanuela w Papui Nowej Gwinei.  Antypody Rowerem Pisane – to opowieść Adama Wiśniewskiego, to TransOceania eXpedition 2012, to 6105 km z Auckland do Darwin, przez Tasmanię i pierwszy polski przejazd rowerami z Port August do Darwin przez australijski Outback, a wszystko w czasie 88 dni. Na zakończenie festiwalu, Artur Hajzer opowie o ubiegłorocznej, jesiennej wyprawie na Lhotse (8516 m), zorganizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.

Program festiwalu:

Sobota, 23 III:

14.00 –  Prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie Podróże małe i duże
15.00 –  Anna Jaklewicz – Chiny z dala od wielkiego miasta
16.30 –  Artur Urbański – Kraina plemienia Toubou
18.00 –  Kamil Iwankiewicz  – Nurkowanie na wulkanie
19.30 –  Tomek Michniewicz – W świecie poszukiwaczy skarbów
21.00 –  Kino przygody i podróży – film fabularny

Niedziela, 24 III:

15.00 –  Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling,  Przez Arktykę w różowych rękawiczkach
16.30 –  Grzegorz Kuśpiel – Papua Nowa Gwinea – w głąb ziemi
18.00 –  Adam Wiśniewski – Antypody Rowerem Pisane  
19.30 –  Artur Hajzer – Wyprawa PZA na Lhotse 8516
21.00 –  Kino przygody i podróży – film fabularny

Festiwalowi towarzyszy przygotowana przez Polską Akcję Humanitarną wystawa fotografii Barta Pogody pt. „Sudan: Portret Kobiet” (www.bartpogoda.com).  

Ponadto: kiermasz książek podróżniczych i kiermasz sprzętu turystycznego oraz ciepły bufet.

Cena biletu na jeden dzień Festiwalu – 15 zł, karnet na dwa dni – 20 zł.

Informacja:biuro@dkchwalowice.pl, tel. 32 4216222, tel. 32 4331852

Strona organizatora: www.dkchwalowice.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też