30 lipca 2013

Rusza Akademia Górska w ramach Spotkań z Filmem Górskim

Rusza Akademia Górska w ramach Spotkań z Filmem Górskim
Autor: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html, Licencja: Domena publiczna

W dniach 6-8 września w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem rusza po raz pierwszy Akademia Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane dwa razy w roku – latem  i zimą. Podczas  pierwszej edycji Akademii będzie można poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

„Akademia Górska odbędzie się w dniach 6-8 września w Zakopanem i Tatrach w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim (4-8 września). Skierowana jest do turystów i wspinaczy. Akademia zakłada poruszanie się po Tatrach wyłącznie znakowanymi szlakami lub drogami wspinaczkowymi legalnie udostępnionymi dla wspinaczy w towarzystwie przewodników IVBV. Akademia Górska będzie wydarzeniem cyklicznym. Edycja letnia organizowana będzie we wrześniu w  ramach Spotkań z Filmem Górskim, edycja zimowa – w ramach akcji Lawinowe ABC, która od 2 lat  organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR. Podczas  pierwszej edycji Akademii będzie poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. W planie także liczne warsztaty, w tym nawigacji i zagrożeń w terenie górskim, oraz wycieczki przyrodnicze w towarzystwie przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego” – informują organizatorzy.

Całodniowe warsztaty outdoor (opłata 50 zł/os):

− ABC via ferrat (sprzęt i przygotowanie, zasady bezpieczeństwa przy poruszaniu się, sytuacje  awaryjne – asekuracja liną, opuszczanie) slack dla czekających (10 osób – 2 przewodników).

Miejsce zajęć: Orla Perć

− technika wspinania z własną asekuracją i w rysach dla zaawansowanych (8 osób –  2 przewodników)

− współczesny sprzęt asekuracyjny – osadzanie punktów i budowa stanowisk dla początkujących i  średnio zaawansowancyh wspinaczy (10 osób – 2 przewodników)

− nawigacja i wybór drogi oraz ocena zagrożeń w terenie (przygotowanie do działania poza Tatrami oraz podczas podejść i zejść z dróg wspinaczkowych w Tatrach). 10 osób – 2 przewodników

− wycieczki przyrodnicze z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego dla osób, które wcześniej wezmą udział w warsztatach przyrodniczych. Bez opłat 

Wykłady otwarte (bez opłat):

− Lawinowe ABC

− 100 porad gór – ABC poruszania się po lodowcach

− pierwsza pomoc i podstawy ratownictwa w górskiego

− relacje z rejonów freeridowych

Głównymi celami Akademii Górskiej jest  promocja bezpieczeństwa w górach poprzez organizację cyklicznego wydarzenia, w ramach którego odbędą się warsztaty praktyczne i teoretyczne (wykłady i warsztaty górskie) oraz promocja edukacji górskiej, orientacja na świadomą i odpowiedzialną turystykę górską.

Jak informują organizatorzy Akademia Górska będzie wydarzeniem cyklicznym. Edycja letnia organizowana wystartuje we wrześniu w  ramach Spotkań z Filmem Górskim, edycja zimowa – w ramach akcji Lawinowe ABC, która od 2 lat  organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR.

Tutaj można zapisać się na szkolenia Akademii Górskiej: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska/art_478_zapisz_sie_na_akademie_gorska.html?page=1

Wśród uczestników szkoleń terenowych Akademii Górskiej, którzy zgłoszą się do wzięcia udziału w Akademii Górskiej wcześniej niż 06.09.2013 roku rozlosowanych zostanie 6 nagród – wycieczek na Gerlach z Przewodnikiem IVBV.

Strona wydarzenia: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Podróż bez przeszkód

Wiosenna aura za oknem skłania nas do wyjazdów weekendowych. Kilka dni spędzonych z najbliższymi...
Podróż bez przeszkód