30 lipca 2013

Rusza Akademia Górska w ramach Spotkań z Filmem Górskim

Rusza Akademia Górska w ramach Spotkań z Filmem Górskim
Autor: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html, Licencja: Domena publiczna

W dniach 6-8 września w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem rusza po raz pierwszy Akademia Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane dwa razy w roku – latem  i zimą. Podczas  pierwszej edycji Akademii będzie można poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

„Akademia Górska odbędzie się w dniach 6-8 września w Zakopanem i Tatrach w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim (4-8 września). Skierowana jest do turystów i wspinaczy. Akademia zakłada poruszanie się po Tatrach wyłącznie znakowanymi szlakami lub drogami wspinaczkowymi legalnie udostępnionymi dla wspinaczy w towarzystwie przewodników IVBV. Akademia Górska będzie wydarzeniem cyklicznym. Edycja letnia organizowana będzie we wrześniu w  ramach Spotkań z Filmem Górskim, edycja zimowa – w ramach akcji Lawinowe ABC, która od 2 lat  organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR. Podczas  pierwszej edycji Akademii będzie poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. W planie także liczne warsztaty, w tym nawigacji i zagrożeń w terenie górskim, oraz wycieczki przyrodnicze w towarzystwie przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego” – informują organizatorzy.

Całodniowe warsztaty outdoor (opłata 50 zł/os):

− ABC via ferrat (sprzęt i przygotowanie, zasady bezpieczeństwa przy poruszaniu się, sytuacje  awaryjne – asekuracja liną, opuszczanie) slack dla czekających (10 osób – 2 przewodników).

Miejsce zajęć: Orla Perć

− technika wspinania z własną asekuracją i w rysach dla zaawansowanych (8 osób –  2 przewodników)

− współczesny sprzęt asekuracyjny – osadzanie punktów i budowa stanowisk dla początkujących i  średnio zaawansowancyh wspinaczy (10 osób – 2 przewodników)

− nawigacja i wybór drogi oraz ocena zagrożeń w terenie (przygotowanie do działania poza Tatrami oraz podczas podejść i zejść z dróg wspinaczkowych w Tatrach). 10 osób – 2 przewodników

− wycieczki przyrodnicze z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego dla osób, które wcześniej wezmą udział w warsztatach przyrodniczych. Bez opłat 

Wykłady otwarte (bez opłat):

− Lawinowe ABC

− 100 porad gór – ABC poruszania się po lodowcach

− pierwsza pomoc i podstawy ratownictwa w górskiego

− relacje z rejonów freeridowych

Głównymi celami Akademii Górskiej jest  promocja bezpieczeństwa w górach poprzez organizację cyklicznego wydarzenia, w ramach którego odbędą się warsztaty praktyczne i teoretyczne (wykłady i warsztaty górskie) oraz promocja edukacji górskiej, orientacja na świadomą i odpowiedzialną turystykę górską.

Jak informują organizatorzy Akademia Górska będzie wydarzeniem cyklicznym. Edycja letnia organizowana wystartuje we wrześniu w  ramach Spotkań z Filmem Górskim, edycja zimowa – w ramach akcji Lawinowe ABC, która od 2 lat  organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR.

Tutaj można zapisać się na szkolenia Akademii Górskiej: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska/art_478_zapisz_sie_na_akademie_gorska.html?page=1

Wśród uczestników szkoleń terenowych Akademii Górskiej, którzy zgłoszą się do wzięcia udziału w Akademii Górskiej wcześniej niż 06.09.2013 roku rozlosowanych zostanie 6 nagród – wycieczek na Gerlach z Przewodnikiem IVBV.

Strona wydarzenia: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też