W dniach 6-8 września w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem rusza po raz pierwszy Akademia Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane dwa razy w roku – latem i zimą. Podczas pierwszej edycji Akademii będzie można poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
„Akademia Górska odbędzie się w dniach 6-8 września w Zakopanem i Tatrach w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim (4-8 września). Skierowana jest do turystów i wspinaczy. Akademia zakłada poruszanie się po Tatrach wyłącznie znakowanymi szlakami lub drogami wspinaczkowymi legalnie udostępnionymi dla wspinaczy w towarzystwie przewodników IVBV. Akademia Górska będzie wydarzeniem cyklicznym. Edycja letnia organizowana będzie we wrześniu w ramach Spotkań z Filmem Górskim, edycja zimowa – w ramach akcji Lawinowe ABC, która od 2 lat organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR. Podczas pierwszej edycji Akademii będzie poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. W planie także liczne warsztaty, w tym nawigacji i zagrożeń w terenie górskim, oraz wycieczki przyrodnicze w towarzystwie przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego” – informują organizatorzy.
Całodniowe warsztaty outdoor (opłata 50 zł/os):
− ABC via ferrat (sprzęt i przygotowanie, zasady bezpieczeństwa przy poruszaniu się, sytuacje awaryjne – asekuracja liną, opuszczanie) slack dla czekających (10 osób – 2 przewodników).
Miejsce zajęć: Orla Perć
− technika wspinania z własną asekuracją i w rysach dla zaawansowanych (8 osób – 2 przewodników)
− współczesny sprzęt asekuracyjny – osadzanie punktów i budowa stanowisk dla początkujących i średnio zaawansowancyh wspinaczy (10 osób – 2 przewodników)
− nawigacja i wybór drogi oraz ocena zagrożeń w terenie (przygotowanie do działania poza Tatrami oraz podczas podejść i zejść z dróg wspinaczkowych w Tatrach). 10 osób – 2 przewodników
− wycieczki przyrodnicze z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego dla osób, które wcześniej wezmą udział w warsztatach przyrodniczych. Bez opłat
Wykłady otwarte (bez opłat):
− Lawinowe ABC
− 100 porad gór – ABC poruszania się po lodowcach
− pierwsza pomoc i podstawy ratownictwa w górskiego
− relacje z rejonów freeridowych
Głównymi celami Akademii Górskiej jest promocja bezpieczeństwa w górach poprzez organizację cyklicznego wydarzenia, w ramach którego odbędą się warsztaty praktyczne i teoretyczne (wykłady i warsztaty górskie) oraz promocja edukacji górskiej, orientacja na świadomą i odpowiedzialną turystykę górską.
Jak informują organizatorzy Akademia Górska będzie wydarzeniem cyklicznym. Edycja letnia organizowana wystartuje we wrześniu w ramach Spotkań z Filmem Górskim, edycja zimowa – w ramach akcji Lawinowe ABC, która od 2 lat organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR.
Tutaj można zapisać się na szkolenia Akademii Górskiej: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska/art_478_zapisz_sie_na_akademie_gorska.html?page=1
Wśród uczestników szkoleń terenowych Akademii Górskiej, którzy zgłoszą się do wzięcia udziału w Akademii Górskiej wcześniej niż 06.09.2013 roku rozlosowanych zostanie 6 nagród – wycieczek na Gerlach z Przewodnikiem IVBV.
Strona wydarzenia: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html