Bangladesz

Bangladesz w pigułce

Flaga Bangladeszu
Oficjalna nazwa Ludowa Republika Bangladeszu (বাংলাদেশ, গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ)
Stolica
Dhaka
Waluta
taka (BDT)
Język
bengalski
Liczba ludności
152 518 015
Powierzchnia
144 000m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bangladeszu Hotele w Bangladeszu

Komunikacja & środki lokomocji w Bangladeszu

Przemieszczanie się po Bangladeszu nie należy do najłatwiejszych. Większość dróg jest w bardzo złym stanie, co zdecydowanie utrudnia podróż. Co więcej, środki transportu również nie należą do najlepszych, w związku z czym trzeba liczyć się z pokonywaniem kilkudziesięciu kilometrów w kilka godzin. Posiadając sporo czasu, warto jednak przeznaczyć cały dzień i udać się z jednego miejsca w drugie, aby poczuć lokalny klimat i móc cieszyć się często atrakcyjnymi widokami z okna autobusu czy pociągu.

Środki lokomocji na terenie Bangladeszu

Autobus
Autobus jest najczęściej wybieranym środkiem transportu, ze względu na co z reguły jest bardzo zatłoczony. Bardzo rzadko przytrafia się możliwość uzyskania miejsca siedzącego – często trzeba wręcz wygimnastykować się, aby zmieścić się do autobusu wypełnionego pasażerami. Podróż tym środkiem transportu bywa bardzo męcząca, przede wszystkim na długich odcinkach drogi, co wynika ze względu na zły stan techniczny pojazdów oraz jedne z najgorszych dróg w całej Azji, a także charakter kierowców. Nie przestrzegają oni jakichkolwiek zasad ruchu drogowego, wyprzedzając inne pojazdy z każdej strony, przejeżdżając na czerwonym świetle czy nie ustępując pierwszeństwa pieszym. Chcąc uniknąć tego rodzaju sytuacji, można skorzystać z usług droższych przewodników, którzy oferują nawet klimatyzowane autobusy o wysokich standardach. Niestety, one również pokonują kręte i niezbyt zadbane drogi.

Samochód
Podróżowanie samochodem po drogach Bangladeszu jest dość ryzykowne. Nie poleca się go osobom, które nie są dobrze rozeznane w sytuacji na drogach tego kraju. Przede wszystkim warto wiedzieć, że oficjalnie panuje tu ruch lewostronny. Jak jednak zauważa się, w praktyce wygląda to często inaczej – samochody można zobaczyć po każdej stronie jezdni. Kierowcy nie przestrzegają jakichkolwiek zasad ruchu drogowego, jeżdżą na wyczucie, często powodując wypadki i kolizje.

Pociąg
Podróż pociągiem jest zdecydowanie dłuższa niż podróż autobusem, jednak często także o wiele bardziej komfortowa. Wagony posiadają zdecydowanie więcej łóżek, a cena za podróż z jednego miasta do drugiego w porównaniu do ceny autobusowej jest znacznie niższa. Osoby, którym zależy na posiadaniu dość wysokiego komfortu jazdy, mogą wykupić bilet w pierwszej klasie, czyli najwyższej, gwarantującej o wiele wyższy standard.

Zgłoś błąd

Bangladesz w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Ludowa Republika Bangladeszu (বাংলাদেশ, গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ)
Stolica
Dhaka
Waluta
taka (BDT)
Język
bengalski
Liczba ludności
152518015
Powierzchnia
1440002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Bangladesz - więcej informacji