Bangladesz

Bangladesz w pigułce

Flaga Bangladeszu
Oficjalna nazwa Ludowa Republika Bangladeszu (বাংলাদেশ, গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ)
Stolica
Dhaka
Waluta
taka (BDT)
Język
bengalski
Liczba ludności
152 518 015
Powierzchnia
144 000m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bangladeszu Hotele w Bangladeszu

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Bangladeszu

Szczepienia
Nie ma obowiązku poddawania się szczepieniom przed przyjazdem do Bangladeszu, jednak warto wykonać przynajmniej te podstawowe, które zmniejszyłyby ryzyko wystąpienia chorób powszechnie występujących na terenie tego kraju. Ze względu na niski poziom higieny oraz liczne zatrucia i choroby w obrębie Bangladeszu zaleca się przede wszystkim wykonanie szczepień przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– błonica, tężec, polio
– dur brzuszny
– wścieklizna
– meningokokowe zapalenie opon

Lekarstwa do zabrania
Ze względu na bardzo niski poziom higieny mieszkańców Bangladeszu zaleca się zabranie ze sobą przede wszystkim lekarstw przeciwko zatruciom pokarmowym. Spożywanie posiłków przygotowanych przez lokalną ludność oraz niestarannie umytych owoców czy warzyw bardzo często wywołuje zatrucia wśród osób nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju jedzenia. Warto także zabrać ze sobą środki przeciwko wysokiej temperaturze, w tym przede wszystkim krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Bangladesz to kraj azjatycki, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność, zarówno w mieście, jak i na obszarach wiejskich. Ze względu na ogromne zaludnienie kraju ( 1059 osób na kilometr kwadratowy) należy przede wszystkim uważać na kradzieże. Kieszonkowców w kraju jest bardzo dużo i potrafią oni znaleźć taki sposób, aby turysta nie zorientował się, kiedy go okradają. Szczególnie często kradzieże występują w okolicach bazarów i dworców autobusowych.

W żadnym przypadku nie wolno pić wody z kranu, która jest zanieczyszczona i po prostu niezdatna do picia. Wodę butelkową można dostać w każdym sklepie, a jej cena nie jest zbyt wysoka, więc nie warto na niej za bardzo oszczędzać.
Bangladesz jest także krajem azjatyckim, w którym najczęściej występuje epidemia malarii. Jeżeli tylko turysta usłyszy o jej odnotowanych przypadkach podczas swojego pobytu w okolicy, powinien on jak najszybciej i jak najdalej ewakuować się. Poddawanie się leczeniu w Bangladeszu na pewno nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Insekty
W Bangladeszu wiele nieprzyjemności dostarczają komary. Jako że jest to kraj położony nad wieloma bagnami i rzekami, jest ich tu bardzo wiele, przede wszystkim w miesiącach wiosennych i jesiennych. Zaleca się zabranie ze sobą moskitiery oraz spanie pod nią, aby uniknąć niezbyt atrakcyjnego kontaktu z tym gatunkiem owadów. Obowiązkowe są także spraye i inne środki przeciwko komarom.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żądnych przeciwwskazań, jednak trzeba uważać na szczególne zachowywanie wszystkich środków ostrożności i bezpieczeństwa. W żadnym przypadku nie można dawać dzieciom posiłków pochodzących z niesprawdzonego źródła oraz wody prosto z kranu. Podczas planowania podróży z dziećmi warto wybrać także odpowiednią porę roku, kiedy temperatura powietrza pozwala na cieszenie się przebywaniem w nowych miejscach (z reguły jest ona za wysoka).

W razie choroby

Opieka medyczna w Bangladeszu nie należy do najbardziej rozwiniętych i tylko i wyłącznie w większych miastach można skorzystać z pomocy szpitali i innych placówek medycznych. Bardzo często zatrudniani są w nich lekarze, którzy wykształcili się za granicą lub po prostu lekarze pochodzący z innych krajów, mówiący zarówno w języku bengalskim, jak i angielskim. Doba w szpitalu kosztuje od 10 dolarów amerykańskich i może wynosić nawet 100 dolarów, jeżeli pacjentowi zależy na posiadaniu pokoju prywatnego (komfort przebywania w nim jest zdecydowanie większy).

W przypadku wystąpienia objawów jakiejkolwiek choroby warto wybrać się do apteki po stosowne leki. Z reguły w aptekach można dostać bez recepty praktycznie wszystko, w zależności od objawów – ceny lekarstw są stosunkowo niskie.

Zgłoś błąd

Bangladesz w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Ludowa Republika Bangladeszu (বাংলাদেশ, গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ)
Stolica
Dhaka
Waluta
taka (BDT)
Język
bengalski
Liczba ludności
152518015
Powierzchnia
1440002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Bangladesz - więcej informacji