Gabon

Gabon w pigułce

Flaga Gabonu
Oficjalna nazwa Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)
Stolica
Libreville
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski
Liczba ludności
1 454 867
Powierzchnia
267 667m2
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gabonu Hotele w Gabonie

Praktyczne informacje o Gabonie

Placówki dyplomatyczne
Polska nie posiada w Gabonie swojej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w stolicy Angoli, Luandzie. Numer telefonu dyżurnego: +244 934 112 212
W stolicy Gabonu Libreville znajduje się Konsulat Honorowy RP. Funkcję konsula pełni pan Andrzej Władysław Dębski (kontakt w języku polskim lub francuskim).

Adres konsulatu
Libreville
Batterie IV, BP 3278
Tel. + 241 0756 – 6883 lub 0623 – 2749

Paszport i wiza
Przy wjeździe do Gabonu obowiązuje wiza pobytowa i przejazdowa. Można ją uzyskać w przedstawicielstwie Gabonu w Europie (Paryż, Berlin) przed wyjazdem do tego kraju. W wyrabianiu wiz do Gabonu pośredniczy także Ambasada Francji w Warszawie, jednak procedura jest bardzo długa. Możliwy jest także zakup wizy w przedstawicielstwie Gabonu w jednym z państw afrykańskich (przy podróżach po kilku krajach). Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Wyrobienie wizy w Afryce to koszt rzędu 40-50 EUR. Przy wjeździe do Gabonu należy posiadać paszport ważny nie krócej niż kolejnych 6 miesięcy. Służby imigracyjne żądają także okazania biletu powrotnego, a często także potwierdzonej rezerwacji hotelu lub środków pieniężnych na czas pobytu.

Strefa czasowa
Gabon leży w strefie czasowej UTC +1. Nie ma podziału na czas letni i zimowy. Oznacza to, że w zimie czas ten jest taki sam jak w Polsce, natomiast latem przesunięty w stosunku do niego o godzinę w tył.

Język
Językiem urzędowym Gabonu jest francuski. Potrafi się nim posługiwać zdecydowana większość mieszkańców kraju. W stolicy, urzędach oraz w miejscach częściej odwiedzanych przez przybyszów z Europy można się także dogadać w języku angielskim. W powszechnym użyciu pozostają wciąż lokalne języki plemienne, używane głównie przez grupy ludów Bantu.

Zgłoś błąd

Gabon w pigułce

Praktyczne informacje
Oficjalna nazwa Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)
Stolica
Libreville
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski
Liczba ludności
1454867
Powierzchnia
2676672
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Gabon - więcej informacji