Gabon

Gabon w pigułce

Flaga Gabonu
Oficjalna nazwa Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)
Stolica
Libreville
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski
Liczba ludności
1 454 867
Powierzchnia
267 667m2
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gabonu Hotele w Gabonie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Gabonie

Zalecane szczepienia
W Gabonie występuje duże zagrożenie chorobami tropikalnymi. Dlatego też przy wyjeździe w ten region wymagane lub zalecane są różne szczepienia ochronne. Obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, które jest ważne przez kolejne 10 lat. Szczepienie należy wykonać na 10 dni przed wyjazdem. Po odbyciu szczepienia otrzymuje się Międzynarodowe Świadectwo Szczepień. Zalecane są także następujące szczepienia ochronne:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna

Lekarstwa do zabrania
Osoby stale przyjmujące określone rodzaje leków powinny zabrać ze sobą ich zapas wystarczający na cały okres pobytu. Na miejscu mogą się okazać niedostępne lub bardzo drogie.
W apteczce turysty wybierającego się do Gabonu najważniejsze miejsce powinny zająć środki przeciwmalaryczne (Atovaquone/proquanil lub Doclycyclinum lub Mefloquine) oraz przeciwbiegunkowe i stosowane przy zatruciach pokarmowych. Problemy żołądkowe są podczas takiej podróży praktycznie nieuniknione ze względu na odmienną florę bakteryjną . Należy zabrać ze sobą także środki opatrunkowe i odkażające (zarówno do ran jak i wody) oraz leki przeciwbólowe. Gabon leży w strefie równikowej i słońce jest tu bardzo mocne. Z tego względu pamiętać należy o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych, a także środkach łagodzących oparzenia słoneczne. Niezbędne jest także zabranie preparatów odstraszających komary i inne insekty.

Choroby zakaźne
W Gabonie zagrożenie epidemiologiczne jest duże. Na terenie całego kraju występuje zagrożenie malarią odporną na chlorochininę. Konieczne jest przyjmowanie leków profilaktycznych zalecanych przez WHO (Atovaquone/proquanil lub Doclycyclinum lub Mefloquine) oraz stosowanie się do wskazówek dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia przed przenoszącymi ją owadami (odpowiedni ubiór, środki odstraszające, moskitiery). W Gabonie występuje także żółta gorączka, przeciwko której obowiązkowe jest szczepienie ochronne. Z różnym nasileniem występują także gorączka krwotoczna denga, filariozy czy schistosomatoza. Z kolei kąpiel w stojących wodach może powodować zarażenie bilharcjozą.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Gabon należy do krajów bezpiecznych dla obcokrajowców. Jak na standardy afrykańskie jest tu wyjątkowo spokojnie. Stabilny jest tu system polityczny. Nie ma zagrożenia niepokojami społecznymi, rozruchami czy przewrotami wojskowymi, które są prawdziwym utrapieniem państw Czarnej Afryki . W miastach występuje natomiast zagrożenie pospolitą przestępczością. Odradza się samotne spacery, szczególnie w godzinach wieczornych, przebywanie w oddalonych od centrum dzielnicach oraz nocą na plażach. W razie napadu zaleca się aby nie stawiać oporu.
Zagrożeniem dla turysty może być także odbiegający od europejskiego poziom higieny. Nie należy pić wody niewiadomego pochodzenia, jeść owoców i warzyw kupionych na bazarze bez uprzedniego ugotowania lub odkażenia. Znajdujące się w pokarmie bakterie i zarazki mogą powodować ostre reakcje żołądkowe.

Insekty
Gabon leży w strefie klimatów równikowych, wilgotnych. W związku z tym żyje tu wiele insektów, które przenosić mogą rozliczne choroby, w tym malarię. Aby zabezpieczyć się przed ich ugryzieniami należy nosić odpowiedni ubiór – przewiewne ubranie z długimi rękawami, okrycia na kark oraz stosować środki odstraszające. Zaleca się aby nie przebywać na zewnątrz w porze największej aktywności tych owadów czyli od zmierzchu do świtu oraz stosować w pomieszczeniach moskitiery i siatki w oknach. Ze względu na występowanie w Gabonie muchy Tse-tse odradza się podróżowanie do tego kraju ze zwierzętami.

Podróżowanie z dziećmi
Choć Gabon jest krajem bezpiecznym to podróżowanie tu z dziećmi może nie być najlepszym pomysłem. Infrastruktura turystyczna nie jest tu jeszcze tak dobrze rozwinięta by zapewnić całkowite bezpieczeństwo najmłodszym. Dzieci są także znacznie bardziej wrażliwe na zmiany klimatu, wysokie temperatury, ugryzienia owadów oraz odmienną florę bakteryjną. Niższa niż u dorosłych odporność skutkować może łatwiejszą zachorowalnością na wiele groźnych chorób.

W razie choroby
Opieka medyczna w Gabonie jest dość dobrze zorganizowana jak na standardy afrykańskie. Nie należy się jednak spodziewać poziomu usług, do którego przyzwyczajeni jesteśmy w Europie. W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem przychodni czy szpitala. Wizyty lekarskie są płatne. Koszt jednorazowej wizyty to około 25 EUR. Z kolei w razie hospitalizacji doba pobytu w szpitalu to koszt około 100 EUR.

Zgłoś błąd

Gabon w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)
Stolica
Libreville
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski
Liczba ludności
1454867
Powierzchnia
2676672
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Gabon - więcej informacji