Gabon

Gabon w pigułce

Flaga Gabonu
Oficjalna nazwa Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)
Stolica
Libreville
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski
Liczba ludności
1 454 867
Powierzchnia
267 667m2
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gabonu Hotele w Gabonie

Ceny w Gabonie

Walutą Gabonu jest frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety 1, 5, 10, 25, 50, 100 i 500 franków oraz banknoty 500, 1000, 2000, 5000, 10000 franków. Franki zachodnioafrykańskie wymienialne są jedynie na miejscu lub w innych krajach afrykańskich należących do ZWW. Należy pamiętać, że w ramach ZWW występują dwie „strefy” o dwóch zestawach pieniędzy (zachodnioafrykańska – XOF i środkowoafrykańska – XAF). Nominalnie waluty te są sobie równe, ale w wielu miejscach mogą wystąpić problemy z płatnością innym „zestawem” pieniędzy niż pozostający w obiegu w danym państwie. Gabon leży w „strefie środkowoafrykańskiej”. Pieniądze z obydwu stref wymienić można w proporcji 1:1 w bankach.

1 EUR to 656 XAF.
100 XOF to około 0,65 PLN

Orientacyjne ceny
Gabon to jedno z najdroższych państw afrykańskich. Koszt dziennego utrzymania waha się tu od 100 do 150 dolarów. Bardzo drogie są hotele, szczególnie w centrach większych miast. Cena noclegu przekracza zazwyczaj 100 dolarów. W odleglejszych dzielnicach koszt ten może być nawet dwukrotnie niższy. Wiąże się on jednak ze znacznie większym zagrożeniem bezpieczeństwa.

Bankomaty
Bankomaty znajdują się w stolicy kraju oraz kilku większych miastach. Jest ich jednak mało. Najlepiej szukać ich w siedzibach banków.

Karty kredytowe
W stolicy Gabonu Libreville oraz kilku innych większych miastach można dokonywać płatności przy pomocy kart kredytowych, głównie w hotelach należących do zagranicznych sieci. Akceptowane są karty Visa, Master Card i American Express.

Czeki podróżne
Czeki podróżne można wymienić w bankach oraz w recepcjach hoteli zagranicznych sieci.

Jaką walutę warto mieć ze sobą
Frank zachodnioafrykański wymienialny jest jedynie na miejscu w Afryce. Należy więc zabrać ze sobą inną walutę. Frank posiada stały kurs wobec euro. Natomiast najpopularniejszą obcą walutą jest w Gabonie dolar amerykański. W wielu hotelach można płacić nim wymiennie z frankiem. Walutę wymienić można w banku. Należy bezwzględnie wystrzegać się wymieniania pieniędzy na ulicy, u spotkanych cinkciarzy ponieważ łatwo jest paść ofiarą oszustwa lub kradzieży.

Podatki
Podatek dochodowy – 20%
Podatek od nieruchomości – 25%
VAT – 18%
Podatek paliwowy – 2,75 XAF na litr

Co warto kupić
Najlepszą pamiątką z podróży do Gabonu będą miejscowe wyroby rzemieślnicze. Najsłynniejszymi z nich są maski obrzędowe, nazywane n’goltang. Są one wykorzystywane podczas lokalnych świąt i wydarzeń z życia społeczności. Każda grupa plemienna zamieszkująca Gabon posiada swoje własne wzory masek. Kupić je można w galeriach w stolicy oraz na bazarach. Oprócz masek popularne są wyroby z drewna, kosze, plecione torby oraz gliniane naczynia.

Zgłoś błąd

Gabon w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)
Stolica
Libreville
Waluta
frank CFA (XAF)
Język
francuski
Liczba ludności
1454867
Powierzchnia
2676672
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Gabon - więcej informacji