Jemen

Jemen w pigułce

Flaga Jemenu
Oficjalna nazwa Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)
Stolica
Sana
Waluta
rial jemeński (YER)
Język
arabski
Liczba ludności
24 771 809
Powierzchnia
527 968m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jemenu Hotele w Jemenie

Ceny w Jemenie

Walutą obowiązującą w Jemenie jest rial jemeński.

1 rial jemeński (YER) = 100 filsów

W obiegu są zarówno monety (1, 5, 10, 20 riali), jak i banknoty: 50, 100, 200, 500 oraz 1000 riali.

Przykładowe ceny
Litr mleka – 4,50 PLN
12 jajek – 6,50 PLN
Pól litra wody mineralnej – 1,50 PLN
Kilogram ryżu – 2,50 PLN
Kilogram ziemniaków – 3,40 PLN
Kilogram pomidorów – 3,30 PLN
Kilogram lokalnego sera – 15 PLN
Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – 1,20 PLN

Występowanie bankomatów
Bankomaty znajdują się jedynie w większych miejscowościach. Wypłacić można pieniądze w lokalnych rialach, dolarach lub euro, czasami także w inny walutach. Wybierając się poza granice miast, warto zaopatrzyć się w gotówkę – nie ma co liczyć na dostępność bankomatów.

Korzystanie z kart kredytowych
Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane. Zapłacić nimi można jedynie w większych sklepach, przede wszystkim tych, które są przeznaczone dla turystów i obcokrajowców.

Korzystanie z gotówki
Gotówka jest podstawowym środkiem płatniczym. Akceptowana jest ona nie tylko w lokalnej walucie, czyli w rialach, lecz także w dolarach. Warto mieć ją zawsze przy sobie, niezależnie od miejsca przebywania, ponieważ dostęp do bankomatów jest często ograniczony.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Warto zabrać ze sobą pieniądze w dolarach, ponieważ również one, obok riali jemeńskich, stanowią podstawowy środek płatniczy. Z wymianą pieniędzy w kantorach czy bankach nie ma najmniejszego problemu, nawet w mniejszych miastach.

Co warto kupić?
Turyści bardzo często podczas pobytu w Jemenie kupują wszelkiego rodzaju biżuterię, w tym przede wszystkim naszyjniki, które posiadają lokalne kamienie, dodające im uroku. Popularna jest także biżuteria drewniana, z wieloma ozdobami, rzucająca się w oczy.

Praktycznie na każdym kroku w turystycznych miejscowościach można zauważyć charakterystyczne dla Jemenu, jak również pozostałych krajów arabskich, Persji, Indii i Turcji, dżambie. Są to noże bojowe, stanowiące podstawową broń w XVII i XVIII wieku. Poleca się je kupić nie tylko osobom zainteresowanym historią i bitwami, lecz każdej osobie, której zależy na posiadaniu oryginalnej pamiątki.

Pasjonaci kuchni powinni spróbować potraw charakterystycznych dla Jemenu i tej części kraju. Zalicza się do nich przede wszystkim saltę, czyli zupę opartą głównie na mięsu, papryce, ziemniakach, jajkach i przeróżnych warzywach dodających jej smaku i zapachu. Bardzo popularny i warty spróbowania jest także jemeński miód oraz bint-al-sahn – dość słodki placek miodowy.

Osoby, które nie posiadają sprecyzowanych planów, jeżeli chodzi o zakup pamiątek, mogą udać się do licznych sklepów oferujących ogromny wybór gadżetów. Wśród nich znajdują się nie tylko magnesy, pocztówki czy breloczki, lecz także wiele innych wyrobów charakterystycznych wyłącznie dla Jemenu i krajów arabskich.

Zgłoś błąd

Jemen w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)
Stolica
Sana
Waluta
rial jemeński (YER)
Język
arabski
Liczba ludności
24771809
Powierzchnia
5279682
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Jemen - więcej informacji