Jemen

Jemen w pigułce

Flaga Jemenu
Oficjalna nazwa Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)
Stolica
Sana
Waluta
rial jemeński (YER)
Język
arabski
Liczba ludności
24 771 809
Powierzchnia
527 968m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jemenu Hotele w Jemenie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Jemenie

Szczepienia
Nie ma obowiązku wykonywania szczepień ochronnych. Ze względu na dość duże zagrożenie występowania wielu wirusów zaleca się zaszczepienie przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby tupu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– błonica, tężec, polio
– dur brzuszny
– wścieklizna

Lekarstwa do zabrania
Przed przyjazdem do Jemenu zaleca się wypełnienie swojej apteczki podstawowymi lekarstwami oraz środkami ochronnymi. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby znalazły się w niej leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciw wszelkim problemom żołądkowym – to one bowiem są najczęstszą zmorą turystów podróżującej po tej części świata. Zaleca się także zabranie ze sobą kremów i olejków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (szczególnie jeżeli kraj ten odwiedzić w porze letniej, gdy temperatura przekracza 35 stopni).

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Jemen wydaje się być krajem dość bezpiecznym. Należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności, przede wszystkim, jeżeli chodzi o kontakty ze sprzedawcami. Zdarza się bowiem, że na widok zagranicznych turystów znacząco podnoszą ceny lub próbują oszukać.

Nie należy spożywać jedzenia pochodzącego z niesprawdzonego źródła. W żadnym przypadku nie należy próbować posiłków z przydrożnych straganów i bazarów. Osoby posiadające słabsze żołądki mogą skarżyć się na problemy układu trawiennego. Zaleca się także picie wody przegotowanej lub butelkowej.

Kierowcy samochodów osobowych oraz osoby przechodzące przez jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po jezdni. W Jemenie nie obowiązuje zbyt wiele przepisów ruchu drogowego. Kierowcy nie zawsze dostosowują się do ograniczeń prędkości czy przepuszczania pieszych w wyznaczonych do tego miejscach.

Duże zagrożenie mogą stanowić wysokie temperatury występujące od maja do października. Turystom odwiedzającym Jemen w tym okresie zaleca się zachowanie wszelkich środków ostrożności. Koniecznie należy zabrać ze sobą kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne i solidne nakrycie głowy.

Insekty
Insekty mogą być nosicielami dość poważnych chorób, w związku z czym warto unikać kontaktu z nimi. W nocy przyda się moskitiera.

Podróżowanie z dziećmi
Jemen nie jest najlepszym krajem, jeżeli chodzi o podróżowanie z dziećmi. Mogą one doświadczyć problemów żołądkowych oraz zatruć, jeżeli podaje się im wodę i jedzenie pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Są one także narażone na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych. Zawsze powinny być one pod opieką osób dorosłych.

W razie choroby
Opieka zdrowotna w Jemenie jest na niezbyt wysokim poziomie. Placówki zdrowotne funkcjonują jedynie w większych i czasami w mniejszych miastach. Przeciętna wizyta u lekarza kosztuje około 10 dolarów amerykańskich, natomiast za dobę w szpitalu trzeba zapłacić minimum 100 dolarów amerykańskich. Apteki są dobrze wyposażone, można w nich dostać praktycznie wszystkie podstawowe lekarstwa.

Zgłoś błąd

Jemen w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)
Stolica
Sana
Waluta
rial jemeński (YER)
Język
arabski
Liczba ludności
24771809
Powierzchnia
5279682
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Jemen - więcej informacji