Jemen

Jemen w pigułce

Flaga Jemenu
Oficjalna nazwa Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)
Stolica
Sana
Waluta
rial jemeński (YER)
Język
arabski
Liczba ludności
24 771 809
Powierzchnia
527 968m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jemenu Hotele w Jemenie

Komunikacja & środki lokomocji w Jemenie

Zagranicznym turystom podróżowanie po Jemenie może stwarzać wiele problemów. Wiąże się ono bowiem z koniecznością dostosowania się do kilku zasad. Już na samym początku, aby móc podróżować legalnie, trzeba uzyskać pozwolenie. Otrzymuje się je w Ministerstwie Turystyki w Sanie. Po podaniu powodów, celów swoich podróży oraz często przedstawieniu środków na nie, turyście wręczane jest bezpłatne pozwolenie.
Samo przemieszczanie się po kraju jest dość łatwe i komfortowe, mimo niezbyt ciekawego stanu dróg. Kobiety powinny natomiast pamiętać o tym, że w żadnym przypadku i w żadnym środku transportu nie powinny siadać koło mężczyzn. W Jemenie, dość rygorystycznym kraju arabskim, jest to przestrzegane praktycznie wszędzie. W przypadku braku wolnych miejsc, pasażerowie autobusów czy minibusów przesiądą się, aby zapewnić kobiecie komfort podróżowania.

Samochód
Podróżowanie samochodem jest szczególnie korzystne, jeżeli zamierza się podróżować w większej grupie. W takim przypadku całkiem racjonalnym rozwiązaniem okazuje się wynajęcie auta. Za dobę płaci się średnio 60-80 dolarów amerykańskich.
Problemem może być jedynie poruszanie się po jemeńskich drogach, na których nie obowiązują jakiekolwiek przepisy. Jeżeli do tego dochodzi dodatkowo niezbyt korzystne dla kierowcy ukształtowanie powierzchni – liczne zakręty i góry, podróż może zająć zdecydowanie więcej czasu.

Autobus
Sieć autobusowa w Jemenie jest dość dobrze rozwinięta. Ten środek transportu charakteryzuje się pojazdami na całkiem wysokim poziomie. Autobusy, szczególnie na głównych trasach, są nowoczesne i z klimatyzacją, dzięki czemu podróżowanie staje się o wiele przyjemniejsze. Ich minusem jest jedynie brak konkretnego rozkładu jazdy – często odjeżdżają one wtedy, kiedy wszystkie miejsca zostaną zapełnione. Busy kursujące na najważniejszych trasach, łączących stolicę Jemenu z największymi miastami, często posiadają określony czas odjazdu i przyjazdu, jednak w większości przypadków jest on dość elastyczny.

Taksówka
Bardzo popularne są dzielone taksówki. Znajduje się je na specjalnie przeznaczonych dla tego typu pojazdów dworcach. Dzięki nim w komfortowy sposób można dostać się praktycznie wszędzie. Najczęściej wyruszają one dopiero wtedy, gdy zapełnią się, co oznacza, że nie ma co liczyć na to, że cel osiągnie się na czas. Z reguły oferują one przejazd pięciu lub sześciu podróżnym – jeżeli chce się posiadać większy komfort podczas jazdy, należy wykupić dwa miejsca.

Minibus
Minibus to podstawowy środek komunikacji w większych miastach, w tym przede wszystkim w stolicy kraju – w Sanie. Nie posiadają jakiegokolwiek rozkładu, zaczynają swój kurs wyłącznie wtedy, gdy się napełnią. Mogą zatrzymać się praktycznie wszędzie, wystarczy jedynie krzyknąć „Ala-dzanb”. Minibusy są dość komfortowym i tanim sposobem poruszania się po mieście, dzięki czemu zyskują sympatię wielu lokalnych mieszkańców oraz turystów.

Zgłoś błąd

Jemen w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)
Stolica
Sana
Waluta
rial jemeński (YER)
Język
arabski
Liczba ludności
24771809
Powierzchnia
5279682
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Jemen - więcej informacji