Kirgistan

Kirgistan w pigułce

Flaga Kirgistanu
Oficjalna nazwa Republika Kirgiska (Кыргызстан, Кыргыз Республикасы)
Stolica
Biszkek
Waluta
som (KGS)
Język
kirgiski, rosyjski
Liczba ludności
5 357 000
Powierzchnia
198 500m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kirgistanu Hotele w Kirgistanie

Ceny w Kirgistanie

Waluta
Walutą Kirgistanu jest som. Równowartość 1 zł stanowi 13 somów.
Można płacić w dolarach amerykańskich lub euro.
W stolicy kraju znajduje się wiele kantorów, w których bez problemu można wymienić walutę na dolary lub euro. Można również skorzystać z wymiany na ulicy, ale korzystniejszy przelicznik jest w kantorach.

Ceny produktów
W Kirgistanie ceny produktów spożywczych są nieco niższe, niż w Polsce. Natomiast znacznie tańsze są papierosy i wysoko procentowy alkohol. Prywatną kwaterę można wynająć już za 5-10 USD. Owoce są stosunkowo tanie. Przy każdym zakupie towaru lub też usługi należy się targować, aby uzyskać lepszą cenę.

Bankomaty
Bankomaty są ogólnodostępne praktycznie we wszystkich większych centrach handlowych w stolicy Kirgistanu. Poza stolicą korzystanie z bankomatu również nie powinno przysporzyć problemu, niestety większość bankomatów obsługuję karty VISA natomiast nie wszystkie obsługują karty MASTERCARDnie.
W Osh i Biszkeku znajdują się również bankomaty, które akceptują polskie karty. Wówczas można wypłacić somy lub też dolary.

Karty kredytowe
Zapłatę za usługi lub towary należy uiścić w formie gotówkowej. Kilka największych marketów w stolicy oferuje możliwość płatności kartami kredytowymi, ale są to nieliczne przypadki. Ponadto, wówczas należy okazać swój paszport, a i tak sporo jest problemów z taką transakcją.

Podatki
Restrykcje celne są na standardowym poziomie. Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu pieniędzy, jednakże jeśli kwota ich jest wyższa przy wyjeździe, wówczas należy udokumentować źródło ich pochodzenia.

Co warto kupić?
Najlepszym miejscem na zakup pamiątek z Kirgistanu jest Biszkek. Tam znajduje się Osz Bazar, a ceny są znacznie niższe, niż w sklepach w mieście. Największym zainteresowaniem cieszy się lokalne rękodzieło, torebki, ubrania i obuwie. Można także pokusić się na zakup typowej kirgiskiej czapki.

Zgłoś błąd

Kirgistan w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Kirgiska (Кыргызстан, Кыргыз Республикасы)
Stolica
Biszkek
Waluta
som (KGS)
Język
kirgiski, rosyjski
Liczba ludności
5357000
Powierzchnia
1985002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Kirgistan - więcej informacji