Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kirgistanie
Zalecane szczepienia
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – nieobowiązkowe
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – nieobowiązkowe
Wścieklizna – nieobowiązkowe
Japońskie zapalenie mózgu – nieobowiązkowe
Meningo-koki (a+c) – nieobowiązkowe
Nie ma obowiązku przedstawiania karty szczepień przy wjeździe do kraju. Wymaga się jednak, aby posiadać dokument sporządzony w języku rosyjskim, że nie jest się nosicielem wirusa HIV.
Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
– leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
– spray’e przeciwko owadom
– leki przeciwbiegunkowe
– środki dezynfekcyjne do odkażania skóry i wody
– środki opatrunkowe
– okulary przeciwsłoneczne
– kremy z filtrami UV
Choroby zakaźne
Cholera, żółtaczka i pasożyty pokarmowe są realnym zagrożeniem w Kirgistanie. W południowej części kraju istnieje ryzyko zarażenia się malarią. Powszechnie występuje również gruźlica. Dość często odnotowuje się przypadki chorób wenerycznych, w tym głównie wirusa HIV.
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Nie ma zwiększonego zagrożenia przestępczością, jednakże na skutek konfliktów nie jest to kraj w pełni bezpieczny. Należy uważać na złodziei, oszustów zwłaszcza podczas wymiany walut, jak również nie spacerować samotnie po zmroku. Zdarzają się również napady z bronią w ręku.
Insekty
Dobrze jest mieć ze sobą moskitiery jako ochronę przed owadami podczas snu, jeśli zamierza się spać w jurtach. Należy nosić spodnie z długimi nogawkami oraz bluzki z długimi rękawami.
Opieka medyczna
W Kirgistanie opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie. Placówki medyczne nie oferują dobrych warunków pobytu czy leczenia ze względu na braki w lekach i specjalistycznym sprzęcie medycznym.
Na prowincji opieka medyczna jest płatna, a od obcokrajowców lekarze pobierają znacznie wyższe opłaty, niż od tutejszej ludności.