Martynika

Martynika w pigułce

Flaga Martyniki
Oficjalna nazwa Martynika (Martinique)
Stolica
Fort-de-France
Waluta
euro (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
399 000
Powierzchnia
1 128m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Martyniki Hotele w Martynice

Ceny w Martynice

Ceny na Martynice
Koszty zakupów na Martynice zbliżone są do tych europejskich. Podstawową walutą jest euro. Mała butelka wody mineralnej kosztuje około pół euro, bochenek chleba prawie 4 euro, półlitrowe piwo 3 euro. Posiłek w restauracji to koszt około 30 euro (średni standard) dość tanie jest paliwo: nieco powyżej jednego euro za litr. Na wyspie znajdują się supermarkety większych francuskich sieci.

Bankomaty

Dostępność bankomatów w miastach jest bardzo duża.

Karty kredytowe / płatnicze

Płatność kartami kredytowymi i płatniczymi to najbardziej rozwinięty w miastach sposób rozliczania się. W związku z tym nie ma potrzeby brać większej ilości gotówki. Kartą będziemy mogli zapłacić we wszystkich większych punktach usługowych i handlowych, a z całą pewnością w tych, które nastawione są na turystów.

Waluta i gotówka

Z racji rozpowszechnionego płacenia kartami, nie trzeba mieć przy sobie większych ilości gotówki. Od 2002 roku walutą obowiązującą na Martynice (tak, jak w całej Francji) jest euro, którym możemy zapłacić wszędzie.

Transfery międzynarodowe

Martynika jest częścią Unii Europejskiej, nie ma więc żadnych ograniczeń w transferach międzynarodowych.

Podatki

Podatki, jakie dotknąć mogą turystę na Martynice to podatki pośrednie, takie jak VAT i akcyza. Są one opłacane w momencie zakupu towarów i usług, więc nie trzeba się martwić o ich uregulowanie. Martynika nie jest objęta unią VAT w ramach Unii Europejskiej, więc stawki na poszczególne produkty mogą być różne, niż we Francji kontynentalnej.

Co warto kupić na Martynice?

Pamiątki, jakie warto przywieźć z Martyniki, to wyroby z kokosa lub bambusa, kolorowe pareo i biżuteria z muszli oraz rum. Najlepszym miejscem na takie zakupy będą kreolskie bazary, które są w prawie wszystkich miastach. Oczywiście na nich płatność będzie głównie gotówką.

Zgłoś błąd

Martynika w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Martynika (Martinique)
Stolica
Fort-de-France
Waluta
euro (EUR, €)
Język
francuski
Liczba ludności
399000
Powierzchnia
11282
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój

Martynika - więcej informacji