Ceny w Martynice
Ceny na Martynice
Koszty zakupów na Martynice zbliżone są do tych europejskich. Podstawową walutą jest euro. Mała butelka wody mineralnej kosztuje około pół euro, bochenek chleba prawie 4 euro, półlitrowe piwo 3 euro. Posiłek w restauracji to koszt około 30 euro (średni standard) dość tanie jest paliwo: nieco powyżej jednego euro za litr. Na wyspie znajdują się supermarkety większych francuskich sieci.
Bankomaty
Dostępność bankomatów w miastach jest bardzo duża.
Karty kredytowe / płatnicze
Płatność kartami kredytowymi i płatniczymi to najbardziej rozwinięty w miastach sposób rozliczania się. W związku z tym nie ma potrzeby brać większej ilości gotówki. Kartą będziemy mogli zapłacić we wszystkich większych punktach usługowych i handlowych, a z całą pewnością w tych, które nastawione są na turystów.
Waluta i gotówka
Z racji rozpowszechnionego płacenia kartami, nie trzeba mieć przy sobie większych ilości gotówki. Od 2002 roku walutą obowiązującą na Martynice (tak, jak w całej Francji) jest euro, którym możemy zapłacić wszędzie.
Transfery międzynarodowe
Martynika jest częścią Unii Europejskiej, nie ma więc żadnych ograniczeń w transferach międzynarodowych.
Podatki
Podatki, jakie dotknąć mogą turystę na Martynice to podatki pośrednie, takie jak VAT i akcyza. Są one opłacane w momencie zakupu towarów i usług, więc nie trzeba się martwić o ich uregulowanie. Martynika nie jest objęta unią VAT w ramach Unii Europejskiej, więc stawki na poszczególne produkty mogą być różne, niż we Francji kontynentalnej.
Co warto kupić na Martynice?
Pamiątki, jakie warto przywieźć z Martyniki, to wyroby z kokosa lub bambusa, kolorowe pareo i biżuteria z muszli oraz rum. Najlepszym miejscem na takie zakupy będą kreolskie bazary, które są w prawie wszystkich miastach. Oczywiście na nich płatność będzie głównie gotówką.