Praktyczne informacje o Mołdawii
Placówki dyplomatyczne:
Polska i Mołdawia utrzymują ze sobą stosunki dyplomatyczne. W obu krajach są wzajemne przedstawicielstwa dyplomatyczne, których adresy znajdują się poniżej. Jeśli przebywając na miejscu będziemy potrzebowali pomocy konsularnej, a nie będziemy mogli z różnych przyczyn skontaktować się z polską ambasadą, możemy o pomoc zwrócić się do dowolnego konsulatu z kraju członkowskiego Unii Europejskiej
Wzajemne przedstawicielstwa dyplomatyczne:
Ambasada Republiki Mołdowy
ul. Miłobędzka 12, 02-634 Warszawa
tel./fax 646 20 99
e-mail: embassy@moldova.pl
Internet: www.moldova.pl
Ambasada RP
Str. Plamadeala 3 MD-2009 Chisinau, Moldova
tel. (0-037322) 23-85-51, 23-85-52
fax. 23-85-53
e-mail: ambpolsk@ch.moldpac.md
Wydział Konsularny
Str. Vasile Alecsandri 101,
MD-2012 Chisinau., Moldova
tel. (00 37 322) 22 38 50, 51
fax. (00 37 322) 22 38 52
e-mail:konsulpl@ch.moldpac.md
Paszport i wizy:
Aby wjechać do Mołdawii, Polacy nie muszą posiadać wizy, o ile pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. W przeciwnym wypadku należy starać się o zezwolenie na pobyt tymczasowy, co powinniśmy załatwić jeszcze w Polsce w ambasadzie Republiki Mołdawii. Będziemy potrzebować paszportu, który musi być ważny dłużej, niż planowany pobyt, oraz pieniędzy: 30 dolarów (lub równowartości w euro) na każdy dzień pobytu i nie mniej, niż 150 dolarów. Należy zadeklarować całą wwożoną sumę, a przy opuszczaniu kraju, ilość pieniędzy wywożonych nie może być większa, niż tych, które wwieźliście. Nie musimy posiadać biletu powrotnego, ale zdarza się, że celnicy wymagają jego okazania, więc warto o tym pamiętać.
Bardziej skomplikowana sytuacja będzie, jeśli zechcemy wjechać do Naddniestrza – nieuznawanej separatystycznej republiki rozciągającej się wzdłuż wschodniego wybrzeża Dniestru. Odradzamy zwiedzanie tego regionu, również ze względów bezpieczeństwa, ale jeśli zechcecie to zrobić, musicie pamiętać, że przejdziecie kolejne kontrole graniczne, a nawet zostanie od was pobrana opłata za wjazd. Niestety Polska nie uznaje Naddniestrza i nie ma tam naszej służby dyplomatycznej, więc w razie konfliktów z miejscowymi władzami pomoc będzie utrudniona.
Strefa czasowa:
Mołdawia znajduje się w tej samej strefie czasowej, co Polska, w tych samych terminach zmienia również czas na letni.
Język:
Językiem urzędowym jest rumuński, lokalnie używany jest też rosyjski, ukraiński i gagauski. W miejscach nastawionych na obsługę ruchu turystycznego nie będziemy mieć problemów z porozumiewaniem się po rosyjsku i angielsku.
Numery telefonów:
Kod telefoniczny +373