Mołdawia

Mołdawia w pigułce

Flaga Mołdawii
Oficjalna nazwa Republika Mołdawii (Republica Moldova)
Stolica
Kiszyniów
Waluta
lej mołdawski (MDL)
Język
rumuński, lokalnie także: rosyjski, ukraiński i gagauski
Liczba ludności
3 560 430
Powierzchnia
33 843m2
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mołdawii Hotele w Mołdawii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Mołdawii

Przed wyjazdem:

Zalecane szczepienia:
Przed wyjazdem do Mołdawii nie musimy wykonywać żadnych szczepień ochronnych. Z zalecanych szczepień wymieniane są szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu B oraz przeciwko tężcowi.

Lekarstwa do zabrania:
Powinniśmy mieć ze sobą całą podstawową apteczkę, szczególnie jeśli będziemy podróżowali po kraju i przebywali poza dużymi miastami, gdzie dostęp do aptek może być utrudniony. Trzeba zabrać środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz na problemy gastryczne. Jeśli jedziemy latem, pamiętajmy o filtrach przeciwsłonecznych i środkach przeciwko insektom.

Choroby zakaźne:
Istnieje zagrożenie cholerą, dyfterytem oraz żółtaczką typu B. Po

Gdy jesteś na miejscu:

Zagrożenia i niebezpieczeństwa:
W Mołdawii poziom przestępczości nie odbiega od innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, co oznacza, że jest wyższy, niż w krajach UE. Powinniśmy uważać na przestępczość pospolitą: nie mieć przy sobie zbyt dużej ilości pieniędzy i kosztowności (lepiej jest to zostawić w hotelu), portfele i dokumenty chować tak, aby nie stały się łupem kieszonkowców, unikać podróży i spacerowania po mieście samotnie nocą. Latem unikajmy kąpieli w jeziorach i kąpieliskach. Zdarza się, że stwierdzana jest w nich obecność zarazków cholery. Nie należy też pić wody bezpośrednio z kranu, bez jej przegotowania. Jeśli będziemy chcieli przekroczyć granicę z Naddniestrzem, musimy nastawić się na dodatkowe niebezpieczeństwa: utrudnienia i korupcję ze strony władz, jeszcze większą przestępczość.

Insekty:
Jeśli planujemy podróż wiosną lub latem, mogą nam dokuczać te same insekty co w Polsce. Warto zabrać ze sobą środki przeciwko insektom.

Podróżowanie z dziećmi:
Nie ma żadnych regulacji związanych z podróżami z dziećmi. Powinniśmy pamiętać o ich bezpieczeństwie, w tym również o fotelikach w samochodach (stan dróg w Mołdawii nie jest dobry) i o ochronie przed słońcem latem.

W razie choroby:
Służba zdrowia w Mołdawii uznaje międzynarodowe ubezpieczenia wykupione w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych. W Kiszyniowie i w innych dużych miastach jest również dobrze rozwinięta prywatna służba zdrowia. Koszt wizyty to około 40 lejów.

Zgłoś błąd

Mołdawia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Mołdawii (Republica Moldova)
Stolica
Kiszyniów
Waluta
lej mołdawski (MDL)
Język
rumuński, lokalnie także: rosyjski, ukraiński i gagauski
Liczba ludności
3560430
Powierzchnia
338432
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika

Mołdawia - więcej informacji