Mołdawia

Mołdawia w pigułce

Flaga Mołdawii
Oficjalna nazwa Republika Mołdawii (Republica Moldova)
Stolica
Kiszyniów
Waluta
lej mołdawski (MDL)
Język
rumuński, lokalnie także: rosyjski, ukraiński i gagauski
Liczba ludności
3 560 430
Powierzchnia
33 843m2
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mołdawii Hotele w Mołdawii

Ceny w Mołdawii

Ceny w Mołdawii:
Walutą urzędową w Mołdawii jest lej mołdawski (MDL). Obecnie (początek 2013 roku) jeden złotych jest warty około 4 leje mołdawskie, jeden dolar około 12 lejów, a euro daje niecałe 16 lejów. Mołdawia nie jest drogim krajem. Ceny podstawowych produktów kształtują się następująco: chleb 3–4 MDL, masło 9–10 MDL, litr wody mineralnej – ok. 4 MDL, obiad w średniej klasy restauracji – 60 MDL, mleko 6–10 MDL. Za hotel średniej kasy zapłacimy około 500 lejów, a za bilet do teatru około 30 lejów. Tańsze, niż w Polsce, są w Mołdawii ryby, z wyjątkiem łososia.

Bankomaty:
Bankomaty nie są w Mołdawii tak powszechne, chociaż wbrew obiegowym opiniom w Kiszyniowie nie powinniśmy mieć większych kłopotów z ich znalezieniem: są przy większości oddziałów banków.

Karty płatnicze:
Ten środek płatności w Mołdawii nie jest rozpowszechniony, a kart możemy użyć tylko wypłacając pieniądze z bankomatu, lub w bardziej ekskluzywnych hotelach i punktach usługowych.

Gotówka:
To bez wątpienia najpewniejszy środek płatniczy w Mołdawii i na operowanie gotówką powinniśmy się nastawić.

Jakie pieniądze zabrać?
Ponieważ w Polsce będziemy mieć problem z zakupem lejów mołdawskich, a w Mołdawii ze sprzedażą złotówek, najlepiej przed wyjazdem jest się zaopatrzyć w euro i wymieniać je na miejscu: kantory są najpewniejszym miejscem wymiany, ale warto sprawdzić kursy w kilku różnych, ponieważ mogą się one między sobą znacząco różnić. Kantory, analogicznie do banków, pracują w tygodniu roboczym od godziny 10 do 18.

Co kupić?
Mołdawia coraz bardziej jest znana z produkcji dobrego wina, więc z pewnością jedną butelkę warto zabrać ze sobą do Polski. Bardzo popularne w tym kraju są bazary, na których można się zaopatrzyć w praktycznie wszystko. To właśnie tam powinniśmy szukać pamiątek, tym bardziej, że większość z tych produktów (na przykład odzież ludowa) jest robionych ręcznie.

Zgłoś błąd

Mołdawia w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Mołdawii (Republica Moldova)
Stolica
Kiszyniów
Waluta
lej mołdawski (MDL)
Język
rumuński, lokalnie także: rosyjski, ukraiński i gagauski
Liczba ludności
3560430
Powierzchnia
338432
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika

Mołdawia - więcej informacji