Sierra Leone

Sierra Leone w pigułce

Flaga Sierra Leone
Oficjalna nazwa Republika Sierra Leone (Republic of Sierra Leone)
Stolica
Freetown
Waluta
leone (SLL)
Język
angielski
Liczba ludności
6 150 000
Powierzchnia
71 740m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sierra Leone Hotele w Sierra Leone

Ceny w Sierra Leone

Waluta:
Walutą w Sierra Leone jest leone (Le). 1 leone = 100 centów. W obiegu występują monety o wartości 50, 100 i 500 Le oraz banknoty o wartości 1000, 2000, 4000 i 10 000 Le.

Ceny:
Kilogram ryżu – od 180 000 Le
Kilogram cukru – 140 000 Le
Litr benzyny – 5 000 Le
Kilogram cebuli – 60 000 Le
Kilometr taksówką – od 1 5000 Le

Występowanie bankomatów:
Znalezienie bankomatów w stolicy nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Wszystkie z nich obsługują karty VISA i MasterCard. Jeżeli natomiast decydujemy się na podróż do innych miejscowości, zdecydowanie lepiej jest zabrać ze sobą trochę więcej gotówki.

Płatność kartami:
Kartą bez najmniejszych problemów można płacić w większych sklepach oraz w strefie wolnocłowej na lotnisku. Wiąże się to jednak z dość sporymi prowizjami – zdecydowanie lepiej jest mieć ze sobą gotówkę, a z karty korzystać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie posiadamy innej możliwości.

Korzystanie z gotówki:
Gotówka to podstawowy środek płatniczy. Warto jednak dokładnie przeliczać banknoty i monety podczas zakupów – ze względu na spore nominały bardzo łatwo jest pomylić się. Co więcej, turystom bardzo często proponowane są ceny nawet kilkanaście razy wyższe. Targowanie w Sierra Leone jest na porządku dziennym. Warto rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie.

Jaką walutę zabrać?
Najlepiej mieć ze sobą dolary lub funty brytyjskie. Wymiana euro czasami może być niemożliwa, natomiast dwie pierwsze waluty są powszechnie dostępne i akceptowane nawet w mniejszych miejscowościach. W kraju funkcjonują kantory, jednak bez obaw można także skorzystać z usług oferowanych przez osoby prywatne. Oszustwa zdarzają się stosunkowo rzadko.

Co kupić?
Sierra Leone nie posiada zbyt wielu pamiątek, które można byłoby ze sobą zabrać. Na uwagę natomiast zasługuje lokalna biżuteria, wykonana z naturalnych materiałów oraz tradycyjne stroje. Można je dostać praktycznie w każdym mieście, nie tylko w stolicy.

Zgłoś błąd

Sierra Leone w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Sierra Leone (Republic of Sierra Leone)
Stolica
Freetown
Waluta
leone (SLL)
Język
angielski
Liczba ludności
6150000
Powierzchnia
717402
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Sierra Leone - więcej informacji