Sierra Leone

Sierra Leone w pigułce

Flaga Sierra Leone
Oficjalna nazwa Republika Sierra Leone (Republic of Sierra Leone)
Stolica
Freetown
Waluta
leone (SLL)
Język
angielski
Liczba ludności
6 150 000
Powierzchnia
71 740m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sierra Leone Hotele w Sierra Leone

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Sierra Leone

Przed wyjazdem

Szczepienia:
Osoby decydujące się na podróż do Sierra Leone koniecznie muszą poddać się szczepieniu przeciwko żółtej gorączce. Ze względu na niezbyt atrakcyjne warunki w kraju, warto także zdecydować się na szczepienia przeciwko takim chorobom, jak: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, wścieklizna oraz menigkokowe zapalenie opon.

Lekarstwa do zabrania:
Zaleca się zabranie ze sobą przynajmniej podstawowych środków dezynfekujących, opatrunkowych i przeciwbólowych. Znalezienie ich w nagłej sytuacji w Sierra Leone może stanowić całkiem spore wyzwanie – warto mieć je przy sobie. Należy także spakować leki przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa:
Na pewno największe zagrożenie stanowi żółta febra. Właśnie z tego względu od wszystkich osób podróżujących po kraju wymaga się wcześniejszego zaszczepienia przeciwko tej chorobie. Warto także uważać na kontakt ze zwierzętami oraz mycie dłoni przed każdym posiłkiem. Choroby układu pokarmowego pojawiają się tu wśród turystów dość często. Może przydać się odpowiednio wyposażona wcześniej apteczka.

Należy także unikać wychodzenia po zmroku, w tym przede wszystkim spacerowania wśród ciemnych uliczek. W tej części Afryki turyści wciąż nie są zbyt często spotykani, przez co łatwo zostać okradzionym. Zalecamy zostawienie oryginalnych dokumentów w hotelu, a zabranie ze sobą wyłącznie kopii oraz tyle pieniędzy, ile akurat zamierzamy wydać.

Insekty:
Na pewno przyda się moskitiera i środek przeciwko komarom. Należy na nie zwracać szczególną uwagę – niektóre z nich mogą być nosicielami wielu chorób, w tym przede wszystkim malarii. Zalecamy wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko niej.
Należy także zwracać szczególną uwagę na poziom bezpieczeństwa podczas przebywaniu w okolicach lasów równikowych. Nigdy do końca nie wiadomo, jakie insekty można w nich spotkać.

Podróżowanie z dziećmi:
Podróżowanie z dziećmi po Sierra Leone może być dość skomplikowane. Niezbyt dobrze rozwinięta sieć dróg, spore ryzyko zarażenia się poważnymi chorobami, ograniczona pomoc medyczna, często pojawiające się zatrucia pokarmowe – to tylko kilka najczęściej pojawiających się problemów.
Jeżeli już decydujemy się na wakacje z dziećmi w tej części Afryki, warto zadbać o posiadanie odpowiednio wyposażonej apteczki, wykonanie obowiązkowych szczepień oraz przynajmniej kilku zalecanych, kupowanie wody tylko w zaufanych sklepach oraz zachowywanie wszelkich środków ostrożności każdego dnia.

W razie choroby:
Funkcjonowanie szpitali w Sierra Leone jest dość ograniczone. Warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, które na pewno znacząco przyspieszy możliwość skorzystania z pierwszej pomocy i obniży koszty leczenia. Doba w szpitalu w stolicy kosztuje co najmniej 40 dolarów. Apteki można spotkać w każdej większej miejscowości, jednak nie są one dobrze wyposażone – podstawowe środki warto mieć zawsze przy sobie.

Zgłoś błąd

Sierra Leone w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Sierra Leone (Republic of Sierra Leone)
Stolica
Freetown
Waluta
leone (SLL)
Język
angielski
Liczba ludności
6150000
Powierzchnia
717402
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Sierra Leone - więcej informacji